Bez majątku i dzierżawy

Anna Bytniewska
02-07-2004, 00:00

Spółka zależna PGNiG przejmie aktywa przesyłowe najwcześniej za rok. Ale już zastanawia się nad zwiększeniem ich przepustowości.

Wczoraj rozpoczął działalność PGNiG-Przesył, operator sieci przesyłowej, który ma umożliwić liberalizację rynku w Polsce. Tymczasem spółka nie dysponuje majątkiem, który — zgodnie z pierwotnymi założeniami — miała dzierżawić od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (od którego notabene jest w 100 proc. zależna).

Będą przekonywać

Zgody na to nie wyrazili wierzyciele PGNiG. Nic dziwnego. Majątek jest wart 5,9 mld zł. Przedstawiciele PGNiG zapewniają, że nie powinno być problemów z przekonaniem wierzycieli — głównie obligatariuszy — do zaaprobowania umowy jego dzierżawy. Jej koszty wstępnie oszacowano na 700 mln zł rocznie.

— Zakładamy, że w ciągu trzech miesięcy, licząc od 1 lipca, zdołamy porozumieć się z wierzycielami — twierdzi Marek Kossowski, prezes PGNiG.

Do tego czasu relacje między spółką matką i PGNiG-Przesył opierać się będą na umowie o świadczeniu przez operatora usługi zarządzania siecią przesyłową.

Docelowe założenie jest takie, że majątek przesyłowy ma trafić do operatora na własność.

— Może do tego dojść w ciągu roku-trzech lat — ocenia Marek Kossowski.

Podzielą się długiem?

Przeprowadzenie operacji przekazania majątku do nowej spółki może nie być łatwe.

— Niewykluczone, że PGNiG — Przesył będzie musiał wziąć na siebie część kosztów obsługi zadłużenia PGNiG, by przekonać wierzycieli do takiego posunięcia — twierdzi Andrzej Osiadacz, prezes PGNiG-Przesył.

Przez dziewięć miesięcy operator w kontraktach będzie stosował taryfę przesyłową PGNiG. Zgodę na to wyraził już Urząd Regulacji Energetyki (URE). Obecnie PGNiG i PGNiG-Przesył przygotowują program modyfikacji sieci przesyłowej, mający zwiększyć jej przepustowość.

— Przyszłą architekturę systemu będziemy znali wówczas, gdy zakończą się rozmowy w sprawie budowy tzw. interconnectorów, czyli gazociągów łączących nasz system z europejskim. Wtedy też będziemy mogli oszacować niezbędne nakłady — podkreśla Marek Kossowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bez majątku i dzierżawy