Bez Pekao kurs BPH nie pokona 1000 zł

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-12-2006, 00:00

Na tle słabego rynku nieźle radzą sobie w ostatnich dniach akcje BPH. Inwestorzy spekulują, kto mógłby być nabywcą okrojonego banku. Z punktu widzenia wartości akcji ważniejsza jest jednak cena zapłacona za mini-BPH.

Teoretyczna wartość akcji BPH to w tej chwili wycena banku po podziale i równowartość 3,3 papierów Pekao. Przy obecnej wycenie te ostatnie determinują wartość akcji BPH w blisko 80 proc. Kursy obu spółek powinny być więc ze sobą mocno powiązane, a ewentualne różnice w zmianach cen wynikają właśnie z oceny wartości mini-BPH. We wtorek, po raz pierwszy od ogłoszenia szczegółów podziału banku (a raczej „zarysu”, bo Unicredit — w swoim stylu — lekceważy polskich inwestorów), rynek wycenił okrojony BPH na 6 mld zł. To wysoko, bo daje to relację ceny do wartości księgowej w BPH na 4,3, o 17 proc. więcej niż w bankach z GPW. Czy mini-BPH jest tyle wart? Przy rywalizacji kilku inwestorów o jego przejęcie — zwłaszcza takich, którzy z opóźnieniem zainteresowali się polskim rynkiem — cena może przekroczyć 6 mld zł. Nabywców może jednak zniechęcić to, co Włosi pozostawiają w mini-BPH.

Dwieście placówek to dużo. Wyceniając na podstawie samej ich liczby, inwestor mógłby za mini-BPH zapłacić nawet ponad 8 mld zł. Problem w tym, że Unicredit pozostawi te najmniej lukratywne. Nieoczekiwanie okazało się też, że z BPH zniknie segment korporacyjny. Odbudowa zespołu doradców będzie trudna. Tym bardziej że nowi nie będą mogli skorzystać z wiedzy rezygnujących z pracy w BPH menedżerów. 5,3 mld zł kredytów pozostających w banku to niewiele i na pewno nie uzasadnia wyceny mini-BPH. Co gorsza, kredytów i tak będzie więcej niż depozytów (to jedyny taki przypadek na GPW), co może ograniczyć ekspansję kredytową. Dopiero w połączeniu z nabywcą te relacje mogą się zmienić. Właścicielom akcji BPH pozostaje życzyć, by znalazł się inwestor, który odkryje potencjał tkwiący w konsolidacji swoich aktywów z mini-BPH. W przeciwnym razie rozsądniej zainwestować w papiery Pekao.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane