Bez podwójnego podatku - opłaty

Krzysztof Kaczmarek
opublikowano: 24-10-2006, 00:00

Czy opłaty z tytułu umowy leasingu operacyjnego linii technologicznej płacone na rzecz niemieckiego leasingodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce?

- Zgodnie z polskimi przepisami o podatku dochodowym opodatkowaniu w naszym kraju podlegają m.in. należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, płacone na rzecz podmiotów niemających siedziby w Polsce. Stawka tego podatku wynosi 20 proc. Jednak pierwszeństwo przed polskimi ustawami w odniesieniu do opodatkowania płatności międzynarodowych mają międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z zawartą niedawno nową umową z Niemcami należności licencyjne, w tym za korzystanie lub prawo do korzystania z urządzenia przemysłowego, podlegają opodatkowaniu w państwie źródła (w tym przypadku w Polsce) podatkiem zryczałtowanym w wysokości 5 proc.

Pojawia się jednak pytanie, czy opłaty leasingowe są opłatami za korzystanie lub prawo do korzystania z urządzenia przemysłowego w rozumieniu przepisów polskich i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Otóż nie ma wyraźnych przepisów w tym zakresie. Również komentarz OECD do modelowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (stanowiący oficjalną interpretację przepisów zawartych w umowach) nie daje na to odpowiedzi. Zgodnie z doktryną przyjmuje się, że w opłaty z tytułu leasingu operacyjnego należy traktować jako opłaty za korzystanie z urządzenia przemysłowego (w odróżnieniu od opłat z tytułu leasingu finansowego, które są raczej traktowane jako sprzedaż urządzenia na raty). Podsumowując, opłaty z tytułu leasingu operacyjnego płacone do Niemiec podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem źródłowym według stawki 5 proc.

Według jakiej stawki należy opodatkować dywidendę wypłacaną holenderskiej spółce kapitałowej będącej jedynym udziałowcem polskiej spółki z o.o.?

- Wraz z wejściem do UE Polska była zobowiązana zaimplementować w swoim systemie prawnym zasady swobodnego przepływu kapitału w ramach grup kapitałowych. Do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały wprowadzone przepisy zwalniające z opodatkowania wypłaty dywidend na rzecz spółek kapitałowych mających siedzibę na terenie UE, przy założeniu określonego udziału w spółce — obecnie jest to 20 proc. (w przypadku jedynego udziałowca warunek ten jest oczywiście spełniony). Innym warunkiem koniecznym dla zastosowania zwolnienia jest utrzymywanie udziałów przez co najmniej dwa lata. Jeżeli i ten warunek będzie spełniony, wypłata dywidendy w omawianym wypadku nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Krzysztof Kaczmarek

partner w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek Spółka Doradztwa Podatkowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kaczmarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu