Bez sesji na Wall Street poszło gładko w Europie

Marek Druś
opublikowano: 08-09-2009, 00:00

Brak sesji w USA nie zdeprymował europejskich inwestorów. Dominował popyt. DJ Stoxx 600 znów znalazł się o 50 proc. powyżej tegorocznego minimum z 9 marca. Wskaźnik cena/zysk doszedł do 45,5 i jest najwyższy od sześciu lat. Rosły wszystkie indeksy branżowe. Najszybciej drożały spółki spożywcze. Akcje Cadbury zdrożały najmocniej od ponad 20 lat. Amerykański Kraft Foods złożył ofertę przejęcia brytyjskiego producenta słodyczy. Wycenił go na prawie 17 mld USD, ale okazało się, że to za mało. Pojawiły się spekulacje, że więcej mogą dać Nestle lub Hershe. Akcje Cadbury drożały momentami nawet o ponad 40 proc.

Drożały akcje spółek telekomunikacyjnych. Nomura podwyższył ich rekomendację z "neutralnej" do "byczej". Agencja Dow Jones poinformowała także, że Deutsche Telekom i France Telecom połączą biznes komórkowy w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu zostaną liderami tego rynku. Mimo to w górę poszły kursy ich rywali: brytyjskiego Vodafone i hiszpańskiej Telefoniki. Inwestorzy kupowali też akcje największych spó- łek surowcowych: BHP Billiton i Rio Tinto. W mediach pojawiła się informacja, że planują one fuzję kopalni diamentów w Kanadzie. Wartość transakcji szacuje się na 850 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy