Bez taryfy ulgowej na auta

JK
opublikowano: 09-04-2008, 00:00

Fiskus nie godzi się na pełne odliczanie VAT od kupowanych przez firmy aut osobowych i od paliw do ich napędu.

Fiskus nie godzi się na pełne odliczanie VAT od kupowanych przez firmy aut osobowych i od paliw do ich napędu.

Ministerstwo Finansów (MF) ma już pełny zestaw zmian podatkowych proponowanych przez sejmową komisję „Przyjazne państwo” kierowaną przez Janusza Palikota (PO). Jedną z najdalej idących jest umożliwienie odliczania podatku VAT zawartego w cenie kupowanych przez firmy samochodów osobowych oraz paliw. Na takie rozwiązanie od wielu lat czekają przedsiębiorcy. Niestety. I tym razem raczej się nie doczekają.

— Ta propozycja jest zbyt kosztowna dla budżetu państwa i nie spodziewam się, że kierownictwo Ministerstwa Finansów ją zaakceptuje. Szanse na jej przyjęcie oceniam jako bliskie zera — powiedziała „PB” Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów.

Szacunki wskazują, że roczny koszt dla budżetu to blisko 1 mld zł.

Wczoraj nie udało się nam uzyskać komentarza Janusza Palikota.

Przypomnijmy, że przed wyborami czołowi politycy PO obiecywali doprowadzić do pełnej neutralności VAT dla firm. Obecne przepisy pozwalają odliczyć tylko do 6 tys. zł podatku od zakupionego auta i nie pozwalają na odpis na paliwa.

Wiceminister Chojna-Duch poinformowała także o wstępnych podatkowych planach MF.

— Rewolucji podatkowej na pewno nie będzie. Konieczne zmiany będą wprowadzane małymi krokami — mówi Elżbieta Chojna-Duch.

14 kwietnia Rada Legislacyjna przy premierze ma wydać opinię o zgodności z konstytucją projektu ustawy o abolicji podatkowej dla Polaków zarabiających za granicą.

— Mamy opinie znanych konstytucjonalistów o zgodności tego projektu z ustawą zasadniczą. W ciągu dwóch tygodni projekt powinna przyjąć Rada Ministrów i szybko trafi do Sejmu. Kończymy też prace nad nowelizacją ustawy o VAT — dodaje wiceminister.

Jeszcze w kwietniu minister finansów ma wydać rozporządzenie umożliwiające przechowywanie paragonów fiskalnych na nośnikach elektronicznych (dziś tylko na blaknącym szybko papierze). MF pracuje też nad zmianami w ustawie o PIT oraz CIT. Wiceminister nie podała jednak konkretów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu