Bez Wall Street poszło gładko

MD
07-09-2009, 18:28

Na zamknięciu indeksy giełd w Paryżu i  Frankfurcie rosły o 1,5 proc. W Londynie główny indeks poszedł w górę o 1,7 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 kończył dzień 1,4 proc. zwyżką.  

Brak sesji w USA nie zdeprymował europejskich inwestorów. Przez cały dzień na rynkach dominował popyt. DJ Stoxx 600 znów znalazł się o 50 proc. powyżej tegorocznego minimum z 9 marca. Indeks rośnie o 20 proc. od początku roku. Jego wskaźnik cena/zysk doszedł do 45,5 i jest najwyższy od sześciu lat. Wzrosła wartość wszystkich indeksów branżowych. Najmocniej, o ok. 2,6 proc. rósł indeks spółek chemicznych. Mocniej niż rynek szły w górę notowania BASF, globalnego lidera branży. Drożały papiery koncernu Bayer. Bank of America umieścił go na liście spółek rekomendowanych do zakupu. Wyraźnie rósł także wskaźnik spółek spożywczych. Akcje Cadbury zdrożały najmocniej od ponad 20 lat. Amerykański Kraft Foods złożył ofertę przejęcia brytyjskiego producenta słodyczy. Wycenił go na prawie 17 mld USD, ale okazało się, że to za mało. Pojawiły się spekulacje, że więcej mogą dać Nestle lub Hershe. Akcje Cadbury drożały momentami nawet o ponad 40 proc. Inwestorzy kupowali również akcje spółek telekomunikacyjnych. Nomura podwyższył ich rekomendację z “neutralnej” do “byczej”. Agencja Dow Jones poinformowała także, że Deutsche Telekom i France Telecom połączą swój biznes komórkowy w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu zostaną liderami tego rynku. Mimo to w górę poszły kursy ich rywali: brytyjskiego Vodafone i hiszpańskiej Telefonica. Inwestorzy kupowali też akcje największych spółek surowcowych: BHP Billiton i Rio Tinto. W mediach pojawiła się informacja, że planują one fuzję swoich kopalni diamentów w Kanadzie. Wartość transakcji szacuje się na ponad 850 mln USD.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bez Wall Street poszło gładko