Bez zaskoczenia

Zbigniew Kazimierczak
15-02-2006, 00:00

Producent farmaceutyków wykonał prognozę finansową na 2005 r., którą korygował raptem pięć dni temu.

Zysk netto za 2005 r. Jelfy, zielonogórskiego producenta leków, wyniósł 18,9 mln zł. Prawie tyle, ile spółka prognozowała w komunikacie opublikowanym w końcu ubiegłego tygodnia.

— To dobry wynik, gdyż poprzednie szacunki mówiły o 14,7 mln zł — ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk Centralnego Domu Maklerskiego (CDM) Pekao.

Dodaje jednak, że raport finansowy Jelfy trudno traktować jako zaskoczenie.

— Skoro spółka kilka dni wcześniej publikowała nową prognozę, byłoby bardzo dziwne, gdyby jej nie wykonała. Dlatego ogłoszony raport nie powinien mieć żadnego wpływu na wycenę rynkową akcji Jelfy — mówi Sylwia Jaśkiewicz.

Tym bardziej że firma jest w trakcie procesu przejmowania, a starają się o nią dwa podmioty. Enterprise Investors ogłosił wezwanie z ceną 90 zł za walor, niebawem nową propozycję powinien przedstawić litewski producent farmaceutyków — Sanitas.

— To głównie oferta inwestorów utrzymuje kurs Jelfy na obecnym poziomie. Nie ma wątpliwości, że jest on bardzo oderwany od fundamentów — uważa analityk CDM.

Zysk za 2005 r. jest prawie dwa razy lepszy od osiągniętego w roku poprzednim, ale — jak zauważa Sylwia Jaśkiewicz — Jelfa wyraźnie ograniczyła nakłady inwestycyjne. Nie kupuje licencji na nowe leki, co można uznać za słuszną decyzję w kontekście wejścia nowego inwestora. To on powinien zadecydować, w którym kierunku ma się rozwijać produkcja i zapewnić dostęp do know-how.

— Jelfa ma wystarczająco zmodernizowane zakłady, ale nieco przestarzały asortyment. Moce są wykorzystane w 60 proc. Jest więc gdzie produkować, tylko nie ma co. I tu właśnie najbardziej potrzebna jest pomoc nowego inwestora — dodaje analityk CDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bez zaskoczenia