Czytasz dzięki

Bez ZUS dla pracujących za granicą

DI, PAP
opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Unijny trybunał wydał w czwartek wyrok niekorzystny dla polskich firm zatrudniających Polaków za granicą.

Polak, który w rzeczywistości pracuje tylko w jednym z kilku państw unijnych wymienionym w umowie o pracę, nie może być ubezpie- czony w polskim ZUS. Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości dotyczyła sporu między spółką Format Urządzenia i Montaże Przemysłowe sp. z o.o. i jej pracownikiem Wiesławem Kitą a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

— Wyrok jest niekorzystny dla polskich przedsiębiorstw, w tym np. dla agencji pracy tymczasowej i spółek prowadzących prace budowlane na terenie innych krajów UE — powiedziała Izabela Ukonu, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Jej zdaniem, gdyby wyrok był pozytywny, mógłby mieć znaczenie dla przedsiębiorców, których pracownicy nie mogą uzyskać z ZUS zaświadczenia A1 jako oddelegowani, bo nie spełniają warunków wymienionych w przepisach wspólnotowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane