Bezakcyzowy worek węgla tylko z ewidencji

IWA
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

W ramach redukcji barier biurokratycznych w akcyzie przybył kuriozalny obowiązek — piszą posłowie do ministra finansów.

Handlujący węglem mają od tego roku nowy obowiązek biurokratyczny — zwraca uwagę grupa posłów w interpelacji do ministra finansów, ogłoszonej na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu.

Pod interpelacją podpisali się: Piotr Polak, Jolanta Szczypińska, Robert Telus. Problem dotyczy zwolnień od akcyzy, wprowadzonych do przepisów o podatku akcyzowym ustawą o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

Zwolnienia przysługują podmiotom handlującym węglem. Aby z nich skorzystać, muszą prowadzić ewidencję wyrobów węglowych, czyli dokumenty dostawy węgla oraz oświadczenia kupujących, że zakupiony węgiel będzie wykorzystywany zgodnie z konkretnymi celami wymienionymi w ustawie o podatku akcyzowym.

Ta dokumentacja musi być przechowywana przez 5 lat. W ocenie posłów jest to kuriozalny przepis, który nakłada na handlujących węglem nowy obowiązek biurokratyczny.

Tym samym — jak podkreślają — Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo, która zajmowała się sprawami związanymi z ograniczeniem biurokracji i zarekomendowała uchwalenie takiejregulacji, znacząco przyczyniła się do jej rozrostu. Autorzy interpelacji alarmują, że obowiązujące od tego roku zasady wprowadzają olbrzymie zamieszanie wśród kupujących, jak i sprzedających węgiel.

Ponadto wskazują, że z powodu wysokich cen węgla bardzo często zdarza się, że klientami składów węglowych są osoby kupujące węgiel na worki.

To oznacza, że każdy sprzedany worek węgla wymaga wspomnianego ewidencjonowania. Na problem zwracają uwagę również urzędy celne, które są instytucjami nadzorującymi i wykonującymi wspomniane wymagania ustawy. Posłowie pytają ministra finansów, czy dostrzega ten problem i jak zamierza go rozwiązać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu