Bezbarwna sesja w USA będzie sprzyjać neutralnemu otwarciu na GPW

Włodzimierz Uniszewski
04-01-2008, 09:08

Wczorajsza sesja w USA zakończyła się remisowo, zatem europejscy gracze nie będą mieli dzisiaj rano wyraźnych wytycznych zza oceanu.

Do godz. 14.30, kiedy zostanie ogłoszony raport amerykańskiego Departamentu Pracy o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym, rynkowa aktywność może być mizerna, choć dzień zacznie się prawdopodobnie od nieznacznego wzrostu. Za takim scenariuszem przemawiają obecne notowania amerykańskich kontraktów, które w przypadku indeksu DJ30 rosną o ok. 50 pkt. Z kolei niemiecki Dax otworzy się blisko wczorajszego zamknięcia. Duży nocny spadek tokijskich indeksów nie wywarł na nikim specjalnego wrażenia – Tokio wróciło do gry po długiej przerwie noworocznej i w ciągu jednej sesji musiało zdyskontować kilkudniową korektę w USA i Europie.

Początek dnia zapowiada się więc raczej spokojnie dla akcji, za to o wiele więcej może się dziać, podobnie jak wczoraj, na rynkach surowcowych i walutowych. Po informacji o spadku zapasów paliw w USA ropa poprawiła swój ponoworoczny rekord, podobnie jak złoto, które coraz bardziej zbliża się do symbolicznej bariery 1000 USD za uncję. Dla notowań na GPW najważniejszy będzie chyba rozwój sytuacji na rynku miedzi. Wczoraj metale przemysłowe zanotowały sporą zwyżkę. Miedź zyskała ponad 3 proc. dzięki spekulacjom o wzroście popytu po zniesieniu przez Chiny cła importowego. Zwyżce pomagał także strajk górników w Chile oraz lepszy od oczekiwań wskaźnik zamówień fabrycznych w USA. Jeśli metale bazowe będą dzisiaj kontynuować zwyżkę, Wig20 otrzyma zapewne wsparcie ze strony akcji KGHM. Obecnie cena miedzi znajduje się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Po wczorajszych szczątkowych danych z rynku zatrudnienia w USA inwestorzy spodziewają się dość wysokiej liczby nowych miejsc pracy – rzędu 60 tys. To relatywnie umiarkowane oczekiwania i jest spora szansa, że rzeczywiste dane nie zaskoczą niższym odczytem. Wynik dużo gorszy od rynkowych prognoz wywołałby zapewne wyprzedaż akcji, potwierdzając nasilenie tendencji recesyjnych. W takiej sytuacji nawet perspektywa obniżki stóp przez Fed nie powstrzymałaby negatywnej reakcji inwestorów.

Wczoraj Wig20 skutecznie bronił poziomu 3400 pkt. Neutralna sesja w USA powinna uspokoić rynki, więc w pierwszych godzinach notowań w Warszawie prawdopodobieństwo dużego ataku podaży jest niewielkie. Ryzyko i zmienność mogą wzrosnąć dopiero po godz. 14.30, ale równie dobrze może to dotyczyć posiadaczy krótkich pozycji, którzy będą narażeni na straty, gdyby amerykańskie dane ożywiły w bykach ducha walki. Wyprzedanie rynku jest już znaczne i w takiej sytuacji rośnie jego wrażliwość na dobre informacje, choćby nawet miały tylko krótkoterminowy wpływ na postrzeganie atrakcyjności akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Bezbarwna sesja w USA będzie sprzyjać neutralnemu otwarciu na GPW