Bezbarwna sesja w USA będzie sprzyjać neutralnemu otwarciu na GPW

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 04-01-2008, 09:08

Wczorajsza sesja w USA zakończyła się remisowo, zatem europejscy gracze nie będą mieli dzisiaj rano wyraźnych wytycznych zza oceanu.

Do godz. 14.30, kiedy zostanie ogłoszony raport amerykańskiego Departamentu Pracy o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym, rynkowa aktywność może być mizerna, choć dzień zacznie się prawdopodobnie od nieznacznego wzrostu. Za takim scenariuszem przemawiają obecne notowania amerykańskich kontraktów, które w przypadku indeksu DJ30 rosną o ok. 50 pkt. Z kolei niemiecki Dax otworzy się blisko wczorajszego zamknięcia. Duży nocny spadek tokijskich indeksów nie wywarł na nikim specjalnego wrażenia – Tokio wróciło do gry po długiej przerwie noworocznej i w ciągu jednej sesji musiało zdyskontować kilkudniową korektę w USA i Europie.

Początek dnia zapowiada się więc raczej spokojnie dla akcji, za to o wiele więcej może się dziać, podobnie jak wczoraj, na rynkach surowcowych i walutowych. Po informacji o spadku zapasów paliw w USA ropa poprawiła swój ponoworoczny rekord, podobnie jak złoto, które coraz bardziej zbliża się do symbolicznej bariery 1000 USD za uncję. Dla notowań na GPW najważniejszy będzie chyba rozwój sytuacji na rynku miedzi. Wczoraj metale przemysłowe zanotowały sporą zwyżkę. Miedź zyskała ponad 3 proc. dzięki spekulacjom o wzroście popytu po zniesieniu przez Chiny cła importowego. Zwyżce pomagał także strajk górników w Chile oraz lepszy od oczekiwań wskaźnik zamówień fabrycznych w USA. Jeśli metale bazowe będą dzisiaj kontynuować zwyżkę, Wig20 otrzyma zapewne wsparcie ze strony akcji KGHM. Obecnie cena miedzi znajduje się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Po wczorajszych szczątkowych danych z rynku zatrudnienia w USA inwestorzy spodziewają się dość wysokiej liczby nowych miejsc pracy – rzędu 60 tys. To relatywnie umiarkowane oczekiwania i jest spora szansa, że rzeczywiste dane nie zaskoczą niższym odczytem. Wynik dużo gorszy od rynkowych prognoz wywołałby zapewne wyprzedaż akcji, potwierdzając nasilenie tendencji recesyjnych. W takiej sytuacji nawet perspektywa obniżki stóp przez Fed nie powstrzymałaby negatywnej reakcji inwestorów.

Wczoraj Wig20 skutecznie bronił poziomu 3400 pkt. Neutralna sesja w USA powinna uspokoić rynki, więc w pierwszych godzinach notowań w Warszawie prawdopodobieństwo dużego ataku podaży jest niewielkie. Ryzyko i zmienność mogą wzrosnąć dopiero po godz. 14.30, ale równie dobrze może to dotyczyć posiadaczy krótkich pozycji, którzy będą narażeni na straty, gdyby amerykańskie dane ożywiły w bykach ducha walki. Wyprzedanie rynku jest już znaczne i w takiej sytuacji rośnie jego wrażliwość na dobre informacje, choćby nawet miały tylko krótkoterminowy wpływ na postrzeganie atrakcyjności akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane