"Beżowa księga" Fed: gospodarka zwalnia tempo wzrostu

opublikowano: 28-11-2007, 20:15

Amerykańska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia tempa wzrostu, ogłosił Fed w opublikowanej w środę wieczorem "beżowej księdze".

Gospodarka USA nadal rośnie, ale w coraz wolniejszym tempie. Nadmierna ilość domów czekających na kupca powoduje spadek ich cen i spadek aktywności sektora budowlanego. Fed widzi możliwość poprawy dopiero pod koniec przyszłego roku. Jedyne "jasne" obszary gospodarki to przemysł wytwórczy i turystyka, które korzystają ze spadku wartości dolara. Według Fed, sprzedaż detaliczna nie daje powodów do optymizmu. Nie nastraja pozytywnie rozpoczęty sezon świątecznych zakupów i coraz większa ilość dóbr piętrzących się na półkach. Fed zwraca uwagę, że kryzys branży finansowej zaczyna odbijać się negatywnie na rynkach kredytu konsumenckiego i korporacyjnego. W przypadku pierwszego pogorszenie koniunktury jest wynikiem podwyższenia kryteriów udzielania pożyczek. W przypadku drugiego, to skutek spadku popytu. W sferze usług Fed widzi dobrą koniunkturę w segmencie usług niefinansowych. Zwraca uwagę na wzrost popytu na usługi prawne.
MD, AP
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane