„Beżowa księga Fed”: rozstrzygnięcie wyborów bez wpływu na gospodarkę

opublikowano: 30-11-2016, 20:21

Rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w USA nie miało natychmiastowego odbicia w gospodarce, wynika z „beżowej księgi Fed”, opublikowanej w środę.

Raporty regionalnych Fed zebrane do 18 listopada pokazały, że choć na rynkach finansowych i w nastrojach społecznych widać było tuż po wyborach zmianę, to w realnej gospodarce tak nie było. Sprzedaż detaliczna pozostała „mieszana”. Rosła sprzedaż odzieży i mebli, ale spadała sprzedaż samochodów, a Amerykanie coraz chętniej kupowali auta używane. W regionie Cleveland widać było niepewność na rynku nieruchomości mieszkaniowych spowodowaną wyborami, w Richmond i St. Louis spadek sprzedaży aut, a w San Francisco wolniej rósł rynek usług medycznych. Pozytywnym sygnałem w „beżowej księdze” jest coraz więcej sygnałów o rosnących wynagrodzeniach. W większości regionów są informacje o trudnościach ze znalezieniem ludzi do pracy bez podwyższenia płac. „Beżowa księga” określa wzrost gospodarczy w kraju jako „umiarkowany”. Popyt na dobra przemysłowe określono jako „mieszany”, w kilku regionach wskazano na mocnego dolara jako przeszkodę jego ożywienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu