Beżowa księga Fed: rozwój w większości regionów USA

opublikowano: 13-04-2016, 20:47

Amerykańska gospodarka kontynuowała rozwój w większości regionów w okresie od drugiej połowy lutego do początku kwietnia, taki wniosek płynie z opublikowanej w środę tzw. Beżowej Księgi” Fed, cyklicznego raportu u stanie największej gospodarki świata i dominującej w niej trendach.

Rozwój wspierany był rosnącym zatrudnieniem, co zdaniem oficjeli z Rezerwy Federalnej będzie wywierać rosnącą presję na wynagrodzenia i ceny.

Beżowa Księga Fed (Beige Book)
Beżowa Księga Fed (Beige Book)
YouTube

Większość regionów odnotowała wzrost gospodarczy w skali od skromnego do umiarkowanego i oczekuje utrzymania tego trendu - wynika z raportu Fed, ankiety gospodarczej publikowanej osiem razy w roku. 

Władze monetarne podkreślają też odbicie w produkcji wytwórczej, która ucierpiała ze względu na umocnienie dolara. 

W przeciwieństwie do raportu z 2 marca, w którym  regionalne banki Fed wspominały iż ceny były "na ogół płaskie" w aktualnym sprawozdaniu Fed wskazał, że "ogólnie rzecz biorąc, ceny wzrosły nieznacznie w większości regionów, a presja kosztów wejściowych nadal malała pośród niskich rachunków za energię.

Spośród 12 regionalnych przedstawicielstw Fed, jedynie bank w Cleveland poinformował o spadku w ogólnym zatrudnieniu, zaś jedynie Cleveland i Kansas City odnotowały spadek w aktywności wytwórczej

Ceny detaliczne "nieznacznie wzrosły", a płace wzrosły we wszystkich regionach z wyjątkiem Atlanty.

Beżowa Księga wskazuje, że wydatki konsumpcyjne wzrosły "skromnie" w większości regionów, z silną sprzedażą auto w kilku regionach. Aktywność zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym generalnie zwiększa się wraz z poprawą warunków kredytowania w większości regionów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane