Beżowa księga: przed chińską gospodarką stoją poważne wyzwania

opublikowano: 26-06-2019, 06:36

Gospodarka Chin odnotowała niewielką poprawę w drugim kwartale, ale stojące przed nią ryzyka prezentują się o wiele poważniej niż dotychczas, wynika z kwartalnego raportu „Beige Book” opracowywanego przez CBB International..

Sektory produkcyjne i detaliczne osiągnęły lepsze wyniki dzięki wsparciu politycznemu, które umożliwiło producentom tańsze zaciąganie pożyczek, a sektor detaliczny odnotował wysokie zyski i wielkość sprzedaży. 

Jednak ryzyko pogorszenia koniunktury wygląda poważniej – napisano w raporcie podkreślając  płaskie wydatki kapitałowe, rekordowe zapasy i niespodziewaną presję inflacyjną.

Do tego – jak czytamy w sprawozdaniu – tzw. szara strefa finansowania powróciła z jeszcze większym impetem, osiągając najwyższy odsetek ogólnej kwoty pożyczek w historii CBB. To sygnalizuje wzrost kosztów kredytu, ponieważ te kanały kredytowe zawsze oferują droższe pieniądze niż kredyty bankowe.

Chińska gospodarka odczuła poważny wstrząs w maju, a USA nałożyły nowe taryfy celne na chińskie towary zaś wzrost produkcji przemysłowej spowolnił do najsłabszego poziomu od 2002 r.. Spowolniły też inwestycje.

Na razie dobrze prezentują się za to producenci i sprzedawcy detaliczni - w tym kwartale osiągnęli lepsze wyniki - ale niechętnie inwestują, obawiając się przyszłości. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu