Bezpieczeństwo najważniejsze

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-01-2009, 00:00

Fachowcy typują

aż 68 spółek, które powinny dać

najwięcej zarobić w 2009 r.

Ubiegłoroczna bessa nie sparaliżowała inwestorów. Na pierwszych tegorocznych sesjach ochoczo ruszyli na zakupy akcji. W rezultacie krajowe indeksy poszybowały w górę o 7 proc. To jeden z najlepszych początków roku w historii GPW.

Dobry start może wyostrzyć apetyty inwestorów i pobudzić do budowania portfeli akcji na nowy rok. "PB" tradycją ostatnich lat zapytał ekspertów rynkowych, na jakie spółki warto zwrócić uwagę. O wytypowanie faworytów 2009 roku poprosiliśmy 25 fachowców. Wśród nich są szefowie biur maklerskich, analitycy, doradcy inwestycyjni z krajowych instytucji finansowych oraz maklerzy. Ankieta była anonimowa. Finansiści mogli typować ciekawe spółki na dłuższy i krótszy horyzont czasowy. W sumie wytypowali 68 firm, którymi warto się zainteresować. Oddano łącznie 132 głosy. Trzeba zauważyć, że wśród naszych ankietowanych przeważała ostrożność. Stąd zdecydowanie więcej głosów oddano na spółki w kategorii długoterminowych inwestycji (86 głosów).

Fachowcy największe nadzieje pokładają w PKO BP. Kontrolowany przez Skarb Państwa (SP) bank zebrał sześć głosów w kategorii "długoterminowa inwestycja". Tuż za PKO BP uplasowała się inna spółka z udziałem Skarbu Państwa — PKN Orlen (dostał pięć głosów). Wytypowanie tych blue chipów wydaje się nieprzypadkowe. Obecnie inwestorzy boją się spowolnienia w gospodarce, które z reguły boleśniej odczuwają mniejsze firmy. Poza tym rośnie ryzyko bankructw (chociażby przez toksyczne opcje walutowe). Nie dziwi więc, że w ciężkich czasach w cenie są płynne, polskie spółki z państwowym udziałowcem. Na trzecim miejscu znalazł się Cyfrowy Polsat, otrzymując cztery głosy. Spółka udowadniła już, że jest dobrą alternatywą inwestycyjną na ciężkie czasy.

Na kolejnych miejscach tłoczno od blue chipów. Nic dziwnego, bo olbrzymia niepewność, która cały czas utrzymuje się na światowych rynkach finansowych, faworyzuje właśnie najbardziej płynne spółki. Po trzy głosy zyskały Pekao, KGHM, Asseco Poland, a po dwa BZ WBK i Lotos. Ze średniaków najwięcej uznania zyskały NG2, Mostostal Warszawa i Multimedia. Wśród maluchów najwięcej zwolenników miała HTL-Strefa.

W przypadku typów spekulacyjnych (na krótszy okres) nie było już takiej zgodności. W tej kategorii najlepsze spółki uzyskały po trzy głosy. Uznaniem inwestorów znów cieszyły się blue chipy na czele z największymi bankami (PKO BP, Pekao) i Orlenem. W tej samej grupie znalazł się austriacki deweloper Immoeast, który z racji swoich kłopotów finansowych przyzwyczaił inwestorów do dużych wahnięć giełdowego kursu.

Z ankiety "PB" wynika, że największą popularnością wśród analityków cieszyły się banki, spółki handlowe, surowcowe oraz medialne i telekomy. Banki typowano aż 22-krotnie, a spółki surowcowe — 14 razy. Do łask wracają spółki spożywcze i budowlane, które w zeszłym roku pod względem stopy zwrotu były jednymi z najgorszych branż na GPW.

Kandydaci do portfela

PKO BP 6 głosów, prezes Jerzy Pruski

Zwycięstwo PKO BP w naszej ankiecie wynika z kilku powodów. Po pierwsze — w niepewnych czasach analitycy preferują spółki z udziałem Skarbu Państwa. Ponadto bank systematycznie poprawia wyniki finansowe i jest jedną z największych i najpłynniejszych spółek na giełdzie.

PKN Orlen 5 głosów, prezes Dariusz Krawiec

Atrakcyjność paliwowego koncernu zwiększa główny akcjonariusz — Skarb Państwa. Analitycy mają też nadzieję na poprawę wyników finansowych. Dla inwestorów zagranicznych liczy się duża płynność papierów Orlenu. I jeszcze jeden wabik. Chodzi o możliwość wypłaty ekstradywidendy po ewentualnym upłynnieniu akcji Polkomtela.

Cyfrowy Polsat 4 głosy, prezes Dominik Libicki

Ubiegłoroczny debiutant nie zawiódł nadziei inwestorów. Jego akcje zachowywały się dużo lepiej, niż krajowe indeksy. Teraz wielu analityków widzi w jego walorach bezpieczną przystań na ciężkie czasy. Oczekiwane spowolnienie gospodarcze nie powinno mieć też negatywnego wpływu na rozwój platformy telewizyjnej.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy