Jerome Powell to bezpieczny wybór?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 01-11-2017, 22:00

Kim jest Jerome Powell, który z dużym prawdopodobieństwem otrzyma dzisiaj prezydencką nominację na nowego szefa Fedu?

Obecny wiceprezes Banku Rezerwy Federalnej od momentu objęcia funkcji przed pięcioma laty pozostawał w cieniu obecnej prezes Janet Yellen. Odpowiadał bardziej za kwestie dotyczące regulacji sektora bankowego, nie wypowiadając się zbyt często na temat perspektyw polityki monetarnej. To sprawia, że w opinii rynku jest on neutralny w poglądach, nie będzie miał raczej ambicji zmieniać dotychczasowej linii nakreślonej przez Janet Yellen — ostrożnego wychodzenia z luźnej polityki. To dobra informacja dla rynków finansowych, które nie lubią nadmiernych zmian.

Marek Rogalski
Zobacz więcej

Marek Rogalski ARC

Nie można jednak wykluczyć, że Donald Trump jednak zaskoczyinwestorów, mianując do Fedu także Johna Taylora, którego darzy dużą sympatią, podobnie jak spora część polityków Partii Republikańskiej. Siłą Taylora jest jego ogromne doświadczenie, co w połączeniu z jego poglądami może przeważyć jastrzębie akcenty w Fedzie w nadchodzących miesiącach.

Decyzje Donalda Trumpa należy odebrać pozytywnie dla dolara, którego dodatkowo wspierać będą oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp procentowych, oraz procedowaną w Kongresie ustawą podatkową. Amerykańska waluta będzie też silna słabością innych walut za sprawą bardziej gołębich informacji, jakie napłynęły w ostatnim czasie z pozostałych banków centralnych. Dzisiaj szczególną uwagę przykuje funt, zwłaszcza że podwyżka stóp procentowych ze strony Banku Anglii nie jest przesądzona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu