Bezrobocie na Wyspach nadal najniższe od 42 lat, BoE coraz bliżej podwyżki stóp

opublikowano: 18-10-2017, 12:11

W okresie trzech miesięcy do sierpnia włącznie bezrobocie na Wyspach Brytyjskich pozostawało na najniższym poziomie od 42 lat, zaś liczba osób pracujących ponownie zbliżyła się do rekordu, donosi Bloomberg.

Najnowsze dane z Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) mogą wyjaśniać, dlaczego Bank Anglii (BoE) zbliża się do podjęcia decyzji o pierwszej od dziesięciu lat podwyżki stóp procentowych.

Zobacz więcej

Bank Anglii (Bank of England BoE)

fot. Bloomberg

Stopa bezrobocia na koniec sierpnia 2017 r. wyniosła 4,3 proc. pozostając poniżej poziomu 4,5 proc. jaki Bank Anglii uważa za „poziom równowagi”. W tym okresie liczba osób szukających pracę zmalała o 52 tys. do 1,44 mln. 

Tymczasem zatrudnienie zwiększyło się o 94 tys. do 32,1 mln. Stopa zatrudnienia wyniosła 75,1 proc. i była tylko nieznacznie niższa niż rekordowa z okresu maj-lipiec na poziomie 75,3 proc.

Wzrost płac nieznacznie się zmienił i wyniósł nieco ponad 2 proc., co jest wartością znacznie słabszą niż dynamika inflacji (3 proc.). Decydenci z Banku Anglii sygnalizują jednak, że nie będą wiecej czekać z zaostrzeniem polityki monetarnej na dalsze przyspieszenie inflacji.

Posiedzenie władz Banku Anglii przewidziane jest na 2 listopada.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu