Bezrobocie w Kanadzie najniższe od dekady

opublikowano: 01-12-2017, 14:45

Stopa bezrobocia w kanadyjskiej gospodarce spadła w listopadzie do najniższego poziomu od dekady. Nieoczekiwanie wzrosło zatrudnienie, co zaskoczyło, gdyż reszta gospodarki notuje spowolnienie, donosi Bloomberg.

Wskaźnik bezrobocia obniżył się do 5,9 proc. z 6,3 proc. w październiku, wynika z danych Statistics Canada. Tymczasem liczba miejsc pracy wzrosła o 79,5 tys., co jest największą zwyżką od kwietnia 2012 r.

Wzrost zatrudnienia dotyczył szerokiego spektrum rynku i był napędzany przede wszystkim przez sektor wytwórczy, detaliczny i edukacyjny.

Oba wskaźniki okazały się dużo lepsze od oczekiwanych przez analityków. Mediana ich prognoz zakładała bowiem stopę bezrobocia na poziomie 6,2 proc. i  10 tys. nowych etatów.

Najniższe bezrobocie odnotowano w prowincji Quebec na poziomie 5,4 proc. (rekordowo niska wartość od początku rejestracji w 1976 r.) oraz w Ontario (5,5 proc.- najniższa od 2000 r.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane