Bezrobocie w USA na rekordowo niskim poziomie

PAP, DI
opublikowano: 07-12-2019, 08:21

Gospodarce amerykańskiej przybyło w listopadzie 266 tys. nowych miejsc pracy. Wskaźnik bezrobocia spadł w listopadzie o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem, do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc. - poinformował w piątek amerykański resort pracy.

Największy wzrost zatrudnienia zanotowano w sektorze opieki medycznej, gastronomii i transporcie. Do wzrostu zatrudnienia w listopadzie w poważnej mierze przyczyniło się zakończenia strajku około 45 tys. związkowców zatrudnionych w zakładach General Motors.

„Ameryka pracuje. To jest podstawowe przesłanie raportu” – powiedział w reakcji na opublikowanie raportu Larry Kudlow, dyrektor Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Donalda Trumpa w wywiadzie dla dzielonym telewizji CNBC.

Niskiemu bezrobociu, najniższemu w ciągu ostatnich 50 lat i wzrostowi zatrudnienia towarzyszył wzrost przeciętnego wynagrodzenia za godzinę do 28.29 dol. – o 3,1 procent wyższego niż w listopadzie ubiegłego roku.

Raport amerykańskiego resortu pracy spowodował wzrost wartości większości akcji notowanych na giełdach. Dow Jones, indeks wartości akcji 30 największych przedsiębiorstw notowanych na giełdzie nowojorskiej, w reakcji na opublikowanie tych danych zyskał w piątek 330 punktów.

Dane o rynku pracy rozwiały ostatnie obawy o możliwość recesji i zdaniem wielu ekonomistów może to przyśpieszyć anemiczne tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej.

PKB wzrósł w trzecim kwartale o 2,1 procent, o 0,4 procent mniej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Równocześnie zanotowano spadek produkcji przemysłowej, co zdaniem ekonomistów jest spowodowane międzynarodowymi konfliktami handlowymi, a przede wszystkim wojną handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz pogarszającym się stanem globalnej gospodarki.

Prezydent Trump, który prawie codziennie pisze na Twitterze o doskonałym stanie amerykańskiej gospodarki, utrzymując, że jest to głównie jego zasługa, z radością powitał piątkowy raport.

„WSPANIAŁY RAPORT O PRACY” - napisał prezydent Trump dużymi literami na Twitterze.

We wcześniejszym tweecie wyraził przekonanie, że „ Gdyby nie było +horror show+ jakim jest +Radykalna Lewica+ i +Niczego Nie Robiący Demokraci+, giełda papierów wartościowych i gospodarka – jeśli to w ogóle jest możliwe - byłaby nawet w lepszym stanie”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy