Bezrobocie w woj. śląskim najmniejsze od 5 lat - poniżej 300 tys. osób

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2005, 13:39

Po raz pierwszy od blisko pięciu lat liczba bezrobotnych w woj. śląskim spadła poniżej 300 tys. osób. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zatrudnienie zwiększyło się w regionie o ok. 10 tys. osób.

Po raz pierwszy od blisko pięciu lat liczba bezrobotnych w woj. śląskim spadła poniżej 300 tys. osób. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zatrudnienie zwiększyło się w regionie o ok. 10 tys. osób.

    "Przez ostatnie kilka lat mieliśmy do czynienia z systematycznym spadkiem liczby osób zatrudnionych; teraz potujemy wzrost. Nowe oferty pracy pojawiają się głównie w małych i średnich firmach, górnictwie i motoryzacji" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP), Przemysław Koperski.

    Około 2 tys. ofert zatrudnienia przedstawiono podczas zorganizowanych w środę w gmachu Sejmu Śląskiego II Śląskich Targów Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji. Giełdzie ofert pracy towarzyszyły oferty podnoszenia kwalifikacji i doradztwa zawodowego oraz warsztaty pomocne w poszukiwaniu pracy.

    O poprawiającej się kondycji śląskich firm świadczy m.in. rosnąca liczba ofert zatrudnienia, zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy. Od stycznia do kwietnia tego roku pracodawcy zgłosili łącznie 33,6 tys. propozycji pracy, o 6,3 tys. więcej niż rok wcześniej.

    Z danych katowickiego WUP wynika, że w końcu maja tego roku w regionie było 299,2 tys. bezrobotnych, o 8,3 tys. mniej niż w końcu kwietnia i 28,1 tys. mniej niż rok temu.

    Tendencja spadku bezrobocia widoczna jest od 2003 r. Ponad rok temu liczba bezrobotnych w regionie przekraczała 340 tys. osób. Urząd ocenia, że spadek bezrobocia to trwała tendencja, wynikająca ze wzrostu gospodarczego.

    Najwięcej bezrobotnych mieszka w Sosnowcu (18,4 tys.), Częstochowie (17,8 tys.) i Bytomiu (16,6 tys.). Stopa bezrobocia w województwie wynosi 16,7 proc., wobec 18,8 proc. w całej Polsce. Najwyższa jest w Świętochłowicach (27,7 proc.), Siemianowicach Śląskich (27,5 proc.) i Bytomiu (25,8 proc.), a najniższa w Katowicach (7,7 proc.), Bielsku-Białej (10 proc.) i powiecie bieruńsko-lędzińskim (10,9 proc.)

    Struktura bezrobocia w regionie od wielu lat nie ulega zasadniczym zmianom. 55 proc. bezrobotnych stanowią kobiety. Co czwarty bezrobotny nigdy nie pracował; co piąty ma mniej niż 25 lat. 65 proc. bezrobotnych jest bez pracy dłużej niż rok. Prawo do zasiłku ma niewiele ponad 11 proc. zarejestrowanych bezrobotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bezrobocie w woj. śląskim najmniejsze od 5 lat - poniżej 300 tys. osób