Bezrobotni nie zapłacą podatku od dotacji na rozpoczęcie działalności

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2005, 16:10

Bezrobotni, którzy dostali dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie zapłacą odniej podatku dochodowego. W ciągu dwóch-trzech tygodni zostanie wydane rozporządzenie zwalniające te osoby z podatku PIT - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa.Według niego, zwolnienie dotyczy 3 tys.

Bezrobotni, którzy dostali dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie zapłacą odniej podatku dochodowego. W ciągu dwóch-trzech tygodni zostanie wydane rozporządzenie zwalniające te osoby z podatku PIT - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa.Według niego, zwolnienie dotyczy 3 tys. 400 osób, które na mocy ustawy o promocji zatrudnienia otrzymały po 11 tys. 300 zł dotacji i rozpoczęły działalność gospodarczą. Od tej kwoty osoby te musiałyby zapłacić ok. 2 tys. zł podatku PIT.Zgodnie z ustawą, od 1 czerwca 2003 r. osoby długotrwale bezrobotne oraz bezrobotni poniżej 25. roku życia mogli ubiegać się o wsparcie na rozpoczęcie działalności."Żadna z osób, która uzyskała dotację, nie będzie płacić od niej podatku, ponieważ zagroziłoby to istnieniu wielu nowootwartych firm. W ciągu dwóch-trzech tygodni ukaże się rozporządzenie o zaniechanie poboru podatku za rok ubiegły i bieżący" - powiedział wiceminister.Kulpa tłumaczył, że obowiązek podatkowy został ogłoszony w grudniu ub.r., w wyniku interpretacji dokonanej przez resort finansów. "Nie było świadomości istnienia obowiązku podatkowego, powstały błędne informacje" - powiedział wiceminister. Dodatkowo nie było też praktyki w tej sprawie, a informacji nie miały też Powiatowe Urzędy Pracy. Wyjaśniał, że od świadczeń dla bezrobotnych nie ma podatków, jednak w interpretacji Ministerstwa Finansów podatek musiałby być uiszczony jako od innych dochodów.Kiedy okazało się, że przedsiębiorcy musieliby ponieść dodatkowe opłaty,  resort gospodarki wystąpił do resortu finansów o zwolnienie ich z tego obowiązku, aby zapobiec groźbie upadku nowopowstałych firm. Według wiceministra, w 2004 r. na dotacje dla bezrobotnych przeznaczono 50 mln zł z rezerwy ministra gospodarki. W tym roku bezrobotni mogą liczyć nawet na łącznie 2 mld zł, które zostaną rozdysponowane przez samorządy terytorialne. Resort gospodarki szacuje, że dzięki temu działalność gospodarczą może otworzyć jeszcze 10 tys. bezrobotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane