Bezrobotni wystraszyli graczy

Marek Druś
opublikowano: 30-08-2002, 00:00

Jak zawsze, kiedy rynek spodziewa się pogorszenia danych w USA, na giełdzie w Tokio spadały ceny papierów eksporterów. Pogorszenie nastrojów inwestorów z tamtejszej giełdy wiąże się również z oczekiwaną redukcją wyniku wzrostu gospodarczego w Japonii w I kwartale z 1,4 proc. do zaledwie 0,7 proc. Rynek spodziewa się również, że w drugim kwartale tempo wzrostu spadło do 0,2 proc.

Znaczny wzrost liczby „nowych bezrobotnych” w USA odebrano na europejskich giełdach jako zapowiedź dalszych spadków na NYSE i Nasdaq. Wyprzedaż na europejskich giełdach wywołały spółki z branży ubezpieczeniowej. O pogorszeniu kondycji poinformowali najwięksi reasekuratorzy, Munich Re i Swiss Re. Zapowiedź większej niż oczekiwano straty z tytułu odszkodowań dla ofiar powodzi przekazał Allianz. Spadały ceny papierów spółek branży półprzewodnikowej. Analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację jej europejskich przedstawicieli. We Frankfurcie wyraźnie taniały akcje Infineon Technologies, w Amsterdamie — Philips Electronics.

Pogorszenie nastrojów w branży wywołała również redukcja prognozy japońskiego Nikona, jednego z największych na świecie producentów maszyn do umieszczania układów elektrycznych na ceramicznych płytkach chipów. Mocno spadały akcje jego największego europejskiego rywala, holenderskiego ASML.

Amerykańskie giełdy rozpoczęły sesję od spadków. Wkrótce po otwarciu indeksy ruszyły jednak w górę. Szczególnie wyraźnie poprawę nastrojów widać było na rynku spółek nowych technologii. Nastroje na rynku studziły jednak kolejne złe wiadomości ze strony analityków. Lehman Brothers obniżył prognozę przyszłorocznego zysku General Electric. Morgan Stanley zredukował rekomendacje akcji Micron Technology. UBS Warburg obniżył rekomendację Novellus Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bezrobotni wystraszyli graczy