Bezrobotnych więcej, pracowników brakuje

DCZ
opublikowano: 16-04-2012, 00:00

Mimo bezrobocia aż 66 proc. pracodawców mówi, że trudno o dobrego fachowca.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Rzetelną Firmę w 1000 przedsiębiorstw, najczęściej pracodawcy skarżą się na brak doświadczenia zawodowego starających się o stanowisko, brak odpowiednich cech osobowości (rzetelność, dokładność) i zbyt wysokie oczekiwania co do zasad zatrudnienia. Ponad połowa (54 proc.) liczy na odpowiednie cechy kandydatów: uczciwość, rzetelność, lojalność.

Cenią także doświadczenie zawodowe (29 proc.). Natomiast dla zaledwie 3 proc. ankietowanych ważne jest wykształcenie kandydata na pracownika.

— Dominujące na rynku pracy tak zwane pokolenie Y ma wobec pracodawcy bardzo duże wymagania: chcą umowy o pracę, wysokich zarobków i bogatego pakietu socjalnego. Nie mają pokory wobec własnej niekompetencji. Nie ma w nich rzetelności i wytrwałości w podnoszeniu kwalifikacji, nie ma lojalności wobec pracodawcy — uważa Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

By przyciągnąć do firm rodzynki, które spełnią oczekiwania, pracodawcy widzą tylko jeden sposób — zwiększenie wynagrodzeń.

To dobra płaca jest — według 52 proc. badanych — najważniejszym argumentem, który może przyciągnąć fachowca. Możliwość rozwoju zawodowego może zainteresować potencjalnego pracownika tylko według 6 proc. ankietowanych.

— Pracodawcy są więc w kropce. Nie stać ich na wysokie płace dla niedoświadczonych pracowników, w których będą musieli miesiącami inwestować — komentuje Waldemar Sokołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane