BFG: kwota składek przeznaczonych przez banki w br. niższa o 30 proc.

  • PAP
opublikowano: 18-02-2021, 09:07

Banki przeznaczą w tym roku na Bankowy Fundusz Gwarancyjny o 30 proc. mniej pieniędzy niż w 2020 r. - w sumie będzie to 2 mld 230 mln zł wobec 3 mld 175 mln zł w roku poprzednim - poinformował w czwartkowym komunikacie BFG.

W ramach łącznej kwoty milion złotych przeznaczony będzie na fundusz gwarancyjny banków, a 1 mld 230 mln - na fundusz ich przymusowej restrukturyzacji.

W 2020 r. na fundusz gwarancyjny przypadało 1 mld 575 mln zł, na fundusz przymusowej restrukturyzacji zaś 1,6 mln zł. Oznacza to, że wymiar składek obniżył się odpowiednio o 37 oraz 23 proc. - poinformował BFG.

W przypadku sektora SKOK suma składek na fundusz gwarancyjny kas w 2021 r. spadnie do 13,5 mln zł z 27 mln w roku 2020, a składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji wyniosą milion zł wobec 910 tys. zł rok wcześniej. Łączne obciążenia kas spadną z 27,9 mln do 14,5 mln zł, czyli o 48 proc. - poinformowano.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prezes BFG Piotr Tomaszewski, w czasie epidemii polska gospodarka znalazła się w wyjątkowej sytuacji, co przekłada się na sytuację banków. "W tym kontekście kwestię składek na BFG konsultowaliśmy z partnerami w ramach Komitetu Stabilności Finansowej, prowadziliśmy też w funduszu prace analityczne, których wynik przedstawiliśmy Radzie BFG" - wskazał.

Tomaszewski podkreślił, że "w bezprecedensowych okolicznościach gospodarczych Rada ustaliła wymiar składek na wyraźnie niższym poziomie niż w zeszłym roku, co powinno mieć korzystny wpływ na sytuację sektora banków i kas. Jest to działanie w pełni zgodne z literą i duchem ustawy o BFG" - stwierdził.

W komunikacie przypomniano, że zgodnie z ustawą o BFG, wysokość składek powinna w należyty sposób uwzględniać fazy cyklu koniunkturalnego oraz wpływ, jaki mogą mieć one na sytuację finansową banków i kas.

"Warto przypomnieć, że dzięki przeprowadzeniu przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A., uniknęliśmy upadłości banku i konieczności wypłaty ok. 13,8 mld zł depozytów gwarantowanych, co skutkowałoby wyższym poziomem składek na BFG" - powiedział cytowany w komunikacie Tomaszewski.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, od 2017 r. składki na rzecz BFG powinny być wyznaczane w sposób, który zapewni osiągnięcie minimalnych i docelowych poziomów poszczególnych funduszy w ustawowo określonych terminach.

Zasoby na cele gwarantowania depozytów w bankach są gromadzone systematycznie od początku działania BFG, czyli od 1995 r. Na koniec roku 2020 zasoby funduszu gwarancyjnego stanowiły równowartość 1,81 proc. środków gwarantowanych w bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane