BGK: 135 mln zł kredytu na budowę farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim

  • PAP
opublikowano: 22-09-2022, 12:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

BGK udzielił 135 mln zł kredytu inwestycyjnego na budowę farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim – podał bank w czwartkowym komunikacie. Uruchomienie farmy powinno nastąpić w III kwartale 2023 roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że udzielił spółce Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi (zależnej PAK-Polska Czysta Energia), kredytu inwestycyjnego w wysokości 135 mln zł oraz kredytu VAT do kwoty 30 mln zł., na 16 lat.

fot. Maciej Luczniewski / Forum
fot. Maciej Luczniewski / Forum

Jak podał bank, środki z kredytu inwestycyjnego posłużą na finansowanie budowy farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim, która będzie się składać z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW. Ocena warunków wietrznych w tym regionie pozwoliła inwestorowi oszacować roczną produkcję energii z farmy na 52,3 GWh.

Uruchomienie farmy powinno nastąpić w III kwartale 2023 roku - dodał.

Według Dariusza Szweda z zarządu BGK, w obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważne jest dywersyfikowanie źródeł energii. "Spłata finasowania bazuje na umowie zakupu energii przez podmiot prywatny (umowa typu +power purchase agreement+)" - podał.

Bank przypomniał, że moc z farm wiatrowych w Polsce stanowi obecnie ok. 37 proc. mocy ze wszystkich źródeł odnawialnych. Wyższy udział ma fotowoltaika, która odpowiada za 52 proc. mocy OZE. Ze względu jednak na swoją efektywność farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W tym roku notowane są rekordy produkcji energii z wiatru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane