BGK: 60 mln zł dla mikro, małych i średnich firm z sektora turystyki Polski Wschodniej

  • PAP
opublikowano: 24-02-2021, 13:18

Nawet 60 mln zł trafi do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora turystyki Polski Wschodniej - poinformował w środę Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że to kolejna transza uruchomiona w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to projekt wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej.

Jak podał BGK, firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na rozwój lub sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością. Zaznaczono, że w każdym z województw Polski Wschodniej na firmy czeka 12 mln zł.

Firmy mogą przeznaczyć środki m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne. O pożyczki mogą ubiegać się też rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne.

Projekt finansuje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków krajowych. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansowe.

"Uruchamiamy kolejną transzę środków dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej. 60 mln zł, które przekazujemy do dyspozycji firm, wesprze nie tylko nowe inwestycje i dalszy rozwój turystycznych biznesów, lecz także pomoże przedsiębiorstwom we wciąż trudnym dla turystyki czasie pandemii" – mówiła, cytowana w komunikacie BGK, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przemysław Cieszyński z zarządu BGK dodał, że dotąd z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało prawie 600 firm (z czego blisko 1/3 w czasie pandemii), które otrzymały łączne ponad 100 mln zł. "Najczęściej realizowanymi przedsięwzięciami były obiekty noclegowe, gastronomiczne oraz infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Na podniesieniu jakości oferowanych usług zyskują nie tylko poszczególne regiony i jego mieszkańcy, ale przede wszystkim odwiedzający turyści" – mówił Cieszyński.

Preferencyjnych pożyczek udzielają instytucje wyłonione przez BGK w postępowaniach przetargowych. Jak poinformowano, od środy 24 lutego br. przedsiębiorców wesprą nowe instytucje finansowe.

Jak podał bank, do 2026 r. na pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka” zostanie przeznaczonych minimum 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane