BGK: do 80 proc. wsparcia przy budowie budynków komunalnych przez gminy

PAP
opublikowano: 03-03-2021, 15:40

Budowa i modernizacja budynków i lokali komunalnych będzie tańsza i łatwiejsza do zrealizowania, bo dofinansowanie dla gmin może sięgnąć do 80 proc. inwestycji - podał w środę BGK, przypominając, że do zmian w przepisach wsparcie to wynosiło między 35 a 45 proc.

BGK
BGK
Maciej Luczniewski / Forum

Większe dofinansowanie dla gmin na budownictwo komunalne to efekt tzw. ustawy mieszkaniowej.

"Zmiany w ustawie umożliwiają również bardziej elastyczne łączenie środków z Funduszu Dopłat i Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz finansowanie przedsięwzięć już rozpoczętych" - podkreślił bank.

Przypomniano, że dotąd wsparcie w budowie budynków komunalnych wynosiło pomiędzy 35 a 45 proc. Po zmianach wsparcie wzrośnie do 80 proc. kosztów projektu. "To przełomowa zmiana, która pozwoli wybudować więcej budynków komunalnych, jak również skrócić kolejki Polaków oczekujących na mieszkanie komunalne" - ocenił dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych w BGK Przemysław Osuch.

Bank wskazał, że gminy otrzymają dodatkowe wsparcie na remont pustostanów. Będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów realizacji projektu modernizacji budynków, które z powodu złego stanu technicznego nie są obecnie zamieszkane.

"Znacznie łatwiej będzie można także łączyć środki z Funduszu Dopłat ze środkami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Dzięki temu gminy będą miały większe możliwości wyremontowania budynków, ponieważ będą mogły otrzymać pieniądze np. na remont mieszkań i jednocześnie na docieplenie budynku komunalnego, co poprawi jego efektywność energetyczną" - dodano.

Bank zwrócił uwagę, że na podstawie znowelizowanej w 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy mogą korzystać z premii remontowej. Wcześniej mogły się o nią ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego - przypomniano.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

BGK wyjaśnił, że premia remontowa na remont budynku komunalnego wynosi teraz 50 proc. kosztów realizacji takiego projektu. Jeśli budynek jest zabytkowy, wsparcie jest wyższe i wynosi 60 proc.

"Premia remontowa przeznaczona jest na spłatę kredytu w banku komercyjnym, który finansuje przedsięwzięcie remontowe. Jednym z warunków jej otrzymania jest, aby wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku wchodziły w skład mieszkaniowego zasobu gminy" - wskazano.

Bank dodał, że zmiany w ustawie mieszkaniowej pozwalają również na dofinansowanie garaży podziemnych i wielopoziomowych oraz niezbędnego uzbrojenia terenu. "Umożliwiają także finansowanie przedsięwzięć już rozpoczętych. Do tej pory, aby uzyskać środki z Funduszu Dopłat, nie można było nawet wbić w ziemię łopaty. Teraz wystarczy, by prace nie zostały zakończone przed dniem złożenia do BGK wniosku o wsparcie" - poinformowano.

BGK zwrócił uwagę, że nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dopłat oraz Funduszu Termomodernizacji i Remontów odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski o wsparcie z Funduszu Dopłat należy składać bezpośrednio do banku. W przypadku Funduszu Termomodernizacji i Remontów - do banków komercyjnych finansujących przedsięwzięcia remontowe i termomodernizacyjne. Lista banków dostępna jest na stronie internetowej BGK.

Bank wyjaśnił, że ze środków Funduszu Dopłat dotychczas dofinansowano ponad 30 tys. lokali komunalnych, a ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów - ponad 45 tys. przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane