BGK: do końca września nabór wniosków w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego

  • PAP
opublikowano: 23-08-2018, 10:38

Do końca września Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi nabór wniosków w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował bank. Dotacje, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, mogą sięgnąć nawet 60 proc. wartości inwestycji.

O bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, spółki celowe, jednoosobowe spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. W puli jest 158 mln zł.

"Dopłaty z programu mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, tworzenie mieszkań chronionych, pomieszczeń tymczasowych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych oraz ogrzewalni" - podało biuro prasowe banku.

Jak przypomniano, wiosną br. weszła w życie nowelizacja ustawy, która wprowadziła zmiany w programie. Umożliwiła m.in. samorządom ubieganie się o dofinansowanie tworzenia nowych lokali mieszkalnych bez obowiązku wydzielania tzw. ekwiwalentnego zasobu lokali. "Oznacza to, że gmina, która chce stworzyć mieszkania komunalne, nie ma obowiązku zapewnienia takiej samej liczby mieszkań socjalnych" - wyjaśniło biuro prasowe BGK.

Bardzo ważną zmianą jest "możliwość łączenia finansowania z programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ze środkami unijnymi (pod warunkiem, że nie dotyczy ono tych samych kosztów)" - podano.

Od początku programu, czyli od 2007 r., Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego w łącznej wysokości ponad 1,1 mld zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 1,5 tys. przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości prawie 3,3 mld zł. Dzięki wsparciu z budżetu państwa w Polsce powstało już ponad 17,4 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,4 tys. jest w trakcie realizacji.

Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując z innymi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu