BGK i EBI podpisały umowę dot. inwestycji w budownictwo czynszowe w Polsce

PAP
opublikowano: 24-05-2017, 14:59
aktualizacja: 24-05-2017, 15:18

Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały umowę o stworzeniu specjalnej platformy inwestycyjnej, która ma wesprzeć budowę społecznych mieszkań czynszowych w Polsce.

Komisja Europejska podała, że zawarte porozumienie ma na celu wsparcie do 2021 roku inwestycji z zakresu społecznego budownictwa czynszowego, których całkowity koszt wyniesie w przybliżeniu 2,1 mld zł (około 496 mln euro). Projekty finansowane w ramach platformy inwestycyjnej dotyczą budowy lub doposażenia przystępnych cenowo mieszkań na wynajem, a także budowy mieszkań przeznaczonych na wynajem z możliwością ich późniejszego wykupu.

KE podała, że finansowanie umożliwi także budowę powiązanej z projektami infrastruktury, obejmującej drogi, system kanalizacji, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty rekreacyjne zaprojektowane na potrzeby mieszkań budowanych w ramach inwestycji. Z platformy inwestycyjnej będą korzystać miasta oraz towarzystwa budownictwa społecznego działające na zasadach non profit.

Wiceprezes EBI Vazil Hudák, który jest odpowiedzialny za działania banku w Polsce, powiedział, że w najbliższych latach w Polsce konieczne są znaczne inwestycje z zakresu budowy przystępnych cenowo lokali na wynajem.

"Dostępność środków i programów publicznych w tym obszarze jest jednak ograniczona. Z dużym zadowoleniem przyjmujemy zatem fakt, że dzięki ustanowieniu platformy inwestycyjnej EBI i BGK, który jest naszym wieloletnim partnerem, będziemy mogli wspólnie wypełnić tę lukę w finansowaniu. Jesteśmy przekonani, że ta platforma inwestycyjna zaspokoi potrzeby gmin związane z rewitalizacją i efektywnym rozwojem obszarów miejskich. Co równie ważne, ta wspólna inicjatywa umożliwi ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zwiększenie dostępu do mieszkań" - powiedział.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. pracy Jyrki Katainen, mówił z kolei o Europejskim Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Jak podkreślił, został on pomyślany jako narzędzie, które może współpracować z platformami inwestycyjnymi i wspierać wiele projektów. "Dzisiejsze porozumienie to doskonały przykład, kiedy EFIS jest wykorzystywany w sposób dynamiczny, aby wspierać inwestycje tam, gdzie to jest najbardziej potrzebne, aby przyczyniać się do rzeczywistej poprawy życia ludzi" - zaznaczył.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK, zwróciła uwagę, że będąc państwowym bankiem rozwoju BGK może proponować długie okresy finansowania i preferencyjne oprocentowanie, które jest potrzebne w tego rodzaju inwestycjach.

"Dzięki temu sfinansowaliśmy łącznie ponad 100 tys. mieszkań dla mniej zamożnych rodzin. EBI jest w tym obszarze naszym ważnym partnerem dostarczającym fundusze dla programu rządowego. Podpisując dzisiaj porozumienie o uruchomieniu platformy inwestycyjnej będziemy mogli rozszerzyć istniejącą ofertę dla miast i towarzystw budownictwa społecznego. (...)Rozwój społecznego budownictwa czynszowego jest częścią programu „Mieszkanie Plus” realizowanego w ścisłej współpracy z naszą spółką zależną BGK Nieruchomości" - zaznaczyła.

Współpraca EBI i BGK będzie oparta na trzech głównych filarach. Pierwszy z nich już istnieje — to rządowy program wspierania budownictwa społecznego, w ramach którego EBI zapewnia częściowe finansowanie projektów o łącznej wartości 800 mln zł (około 190 mln euro). Kredyty uzupełniające przeznaczone na realizację największych projektów zostaną przyznane przez EBI w formie kredytów indywidualnych o maksymalnej łącznej wartości 400 mln zł (około 95 mln euro). Kredyty indywidualne będą objęte gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) — jednego z filarów planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską. W wielu przypadkach BGK uzupełni kredyt EBI z własnych środków. Wreszcie, ostatni filar (także o łącznej wartości 400 mln zł) obejmuje kredyty pośrednie: projekty będą finansowane przez BGK, którego środki będą pochodziły w całości lub części z kredytu udzielonego przez EBI.

Podjęcie współpracy z BGK w ramach tego wspólnego instrumentu finansowego umożliwi EBI finansowanie inwestycji realizowanych przez mniejsze podmioty. Obie instytucje będą wspólnie dokonywać analizy i oceny projektów oraz prowadzić wspólne badania rynkowe i działania marketingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane