BGK łagodzi problem luki kapitałowej w sektorze małych i średnich firm

Materiał partnera
opublikowano: 22-09-2017, 13:29
aktualizacja: 22-09-2017, 13:32

Dostęp do kredytów bankowych zawsze był dla sektora MSP barierą rozwojową. Dbając o utrzymanie zdrowego portfela kredytowego, banki nie zawsze wspierały innowacyjne pomysły biznesowe. Problem ten złagodziły wspólne działania BGK i banków komercyjnych.

Jak wynika z raportu Indicatora „Polscy przedsiębiorcy o usługach bankowych”, w 2015 r. tylko 12 proc. małych firm korzystało z kredytów inwestycyjnych. W 2017 r. odsetek ten wzrósł do 29 proc. W grupie firm średnich odnotowano wzrost z 22 proc. w 2015 r. do 44 proc. obecnie. Wpłynęła na to nie tylko poprawa koniunktury, ale też wprowadzenie przez BGK w 2013 r. gwarancji de minimis.

Gwarancje te przyczyniły się do poprawy sytuacji przedsiębiorców z sektora MŚP, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego. Korzystające z nich firmy deklarują poprawę płynności, likwidację zatorów płatniczych, powstanie nowych miejsc pracy lub utrzymanie zatrudnienia. Procedura wnioskowania jest wygodna dla klientów, bo formalności załatwia się w banku kredytującym. Klient nie musi obciążać majątku, ale uzyskuje korzyść z tytułu objęcia kredytu gwarancją, np. w postaci wyższej kwoty kredytu, niższej marży, braku konieczności przedstawiania dodatkowych zabezpieczeń. W okresie funkcjonowania programu wystawionych zostało ponad 230 mln gwarancji na kwotę bliską 42 mld zł.

Raiffeisen Polbank ma ponad 3-procentowy udział w rynku pod względem wartości udzielonych gwarancji. Najwięcej gwarancji udzielono do kwoty 50 tys. zł (40 proc.) oraz 150 tys. zł (32 proc.). Najchętniej z gwarancji korzystały firmy handlowe i usługowe, głównie z województwa mazowieckiego.

W związku ze zmianami w programie banki będą niebawem podpisywały nowe umowy z BGK. Planowane zmiany dotyczą m.in. parametrów gwarancji dla kredytu obrotowego, tj. jej maksymalnej wysokości i kwoty prowizji.

Wojciech Rudziński dyrektor ds. zarządzania sprzedażą bankowości korporacyjnej — małe korporacje, Raiffeisen Polbank

Dorota Miller menedżer produktu, departament bankowości transakcyjnej, produktów i procesów korporacyjnych, Raiffeisen Polbank

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BGK łagodzi problem luki kapitałowej w sektorze małych i średnich firm