BGK ma miliony na rewitalizację

AR
opublikowano: 26-10-2017, 15:37
aktualizacja: 26-10-2017, 15:49

Ruszyła druga edycja programu Jessica, w ramach którego samorządy i firmy mogą ubiegać się w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o niskooprocentowane pożyczki na projekty rewitalizacyjne. Na razie w Wielkopolsce.

Jessica2 to wznowienie programu Jessica, który funkcjonował w poprzedniej siedmioletniej perspektywie finansowej UE. Program, który umożliwia finansowanie ze środków unijnych projektów realizowanych przez firmy i samorządy, ma na celu wspieranie rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

Wizualizacja szpitala w Krotoszynie po rewitalizacji. Samorząd wielkopolski sfinansuje modernizację placówki położonej w zabytkowej części miasta z unijnej pożyczki w ramach programu Jessica2. Łączny koszt projektu to 24,5 mln zł.
Zobacz więcej

Wizualizacja szpitala w Krotoszynie po rewitalizacji. Samorząd wielkopolski sfinansuje modernizację placówki położonej w zabytkowej części miasta z unijnej pożyczki w ramach programu Jessica2. Łączny koszt projektu to 24,5 mln zł.

– W tej chwili pula środków z programu Jessica2 dostępna jest tylko dla Wielkopolski. Trwają rozmowy BGK z zarządami innych województw, w których być może podobnie działające programy będą kontynuowane – wyjaśnia Anna Czyż, rzecznik prasowa BGK.

Pierwsze projekty z unijnego programu Jessica2 zostaną zrealizowane w Krotoszynie. BGK udzielił tam samorządom dwóch pożyczek o łącznej wartości 40 mln zł. Środki na inwestycje pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.

Inicjatorem pierwszej inwestycji jest miasto i gmina Krotoszyn, gdzie odnowiona zostanie infrastruktura śródmieścia (samorząd przebuduje Aleję Powstańców Wlkp., kino „Przedwiośnie” i tereny rekreacyjne na Błoniu). Łączny koszt inwestycji wyniesie 33,8 mln zł, z czego 20 mln zł pokryje pożyczka Jessica 2.

Drugi projekt zgłosił powiat krotoszyński, jego celem jest rewitalizacja terenu szpitala powiatowego w Krotoszynie (rozbudowa głównej siedziby, gdzie zostaną przeniesione oddziały znajdujące się w innej części miasta, oraz zagospodarowanie terenów szpitala). Wartość projektu to 24,5 mln zł, z czego 20 mln zł pokryje pożyczka Banku Gospodarstwa Krajowego.

– (…) Teren zespołu szpitalnego znajduje w granicach strefy ochrony historycznego układu urbanistycznego miasta Krotoszyna wpisanego do rejestru zabytków, więc warto zadbać o jego spójność – powiedział Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Obie umowy zainaugurowały program Jessica dla obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2021.

– Podpisane dzisiaj umowy to dopiero początek, ponieważ do  wykorzystania w Wielkopolsce pozostaje jeszcze 240 mln zł. Czekamy na dobre projekty – inwestorzy mogą wzorować się na ponad stu inwestycjach, które z sukcesem sfinansowaliśmy w latach 2007-2013. Najwięcej pieniędzy, bo aż 170 mln zł, chcemy przeznaczyć na kompleksowe modernizacje energetyczne budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych – informuje Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Inwestorzy, którzy ubiegają się o finansowanie z programu Jessica2 mogą otrzymać nawet do 20 mln zł pożyczki na jeden projekt. Oprocentowanie wynosi ok. 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / BGK ma miliony na rewitalizację