BGK sfinansuje budowę przez Rafako elektrowni w Indonezji

  • PAP
opublikowano: 21-02-2018, 20:44
aktualizacja: 21-02-2018, 20:47

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z indonezyjską firmą PT Perusahaan Listrik Negara (Persero) umowę na udzielenie 80,8 mln euro kredytu, który posłuży jako finansowanie budowy elektrowni na indonezyjskiej wyspie Lombok. Elektrownię wybuduje Rafako.

Jak poinformowało w środę Rafako, kontrakt obejmuje budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 50 MW każdy. Udział polskiej spółki w inwestycji, wartej ogółem ok. 950 mln zł wynosi 35 proc. Elementem umowy z indonezyjskim klientem był pakiet finansowania przygotowany wspólnie przez BGK i Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dodatkowo KUKE udzieliło Rafako gwarancji dobrego wykonania kontraktu. Pierwszy blok ma powstać w czasie 36 miesięcy, drugi w ciągu 39 miesięcy.

„Dzięki sprawnemu działaniu BGK i KUKE, nasz pierwszy duży kontrakt w Indonezji stał się faktem. Dzięki zawartej umowie finansowania inwestycji, projekt ten jest dla RAFAKO całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o ryzyka finansowe” - podkreśliła prezes Rafako, Agnieszka Wasilewska-Semail. Jak dodała, spółka wiąże z Indonezją spore nadzieje, gdyż kraj ten obecnie realizuje plan budowy mocy wytwórczych o łącznej wartości 35 tys. MW.

„Chcemy tam realizować głównie mniejsze bloki energetyczne na poszczególnych wyspach, o mocy 50-100 MW. Obecnie przygotowujemy się do złożenia ofert w trzech kolejnych postępowaniach przetargowych” – dodała prezes Rafako.

Finansowanie zagranicznej spółki zostało zapewnione przez BGK w ramach rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu we współpracy z KUKE, która obejmuje polisą ubezpieczeniową kredyty eksportowe. To dotychczas największy kredyt z programu wspierania eksportu udzielony przez BGK bezpośrednio zagranicznej spółce i pierwszy w Indonezji.

„BGK, zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, aktywnie wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Z naszego wsparcia korzystają inwestorzy i eksporterzy sprzedający towary i usługi do 55 państw na 6 kontynentach. Polski biznes potrzebuje wsparcia finansowego, by skutecznie konkurować na światowych rynkach” - powiedział wiceprezes BGK Wojciech Hann. Przykładem udanej współpracy banku z biznesem jest właśnie kontrakt podpisany przez Rafako w Indonezji – dodał.

„Dzięki ścisłej współpracy wszystkich zainteresowanych stron od samego początku projektu, Rafako było w stanie zaoferować w odległym zakątku świata, nie tylko wysokiej jakości rozwiązanie, ale również pakiet finansowy stanowiący integralną cześć oferty. KUKE zabezpieczyło swoją polisą finansowanie udzielone przez BGK dla importera, a także udzieliło regwarancji dobrego wykonania kontraktu” - powiedział prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Janusz Władyczak. Doradcą prawnym przygotowującym dokumentację kredytową była kancelaria Clifford Chance.

Rafako jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Firma oferuje projektowanie i produkcję kotłów, w tym na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych a także urządzeń ochrony środowiska - instalacji odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltrów. Produkuje też kotły do termicznej utylizacji odpadów, spalania biomasy oraz kotły odzyskowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BGK sfinansuje budowę przez Rafako elektrowni w Indonezji