BGK wesprze budowę szpitala w PPP

opublikowano: 16-10-2018, 22:00

W Polsce powstanie pierwszy szpital budowany wspólnie przez powiat i prywatną spółkę. Kredytu udzieli im BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił spółce Inter- Health Canada 140 mln zł kredytu (na 22 lata) — wynika z informacji opublikowanej przez bank. Kredyt pomoże dokończyć budowę i wyposażyć szpital powiatowy w Żywcu. Pokrywając około 60 proc. kosztów inwestycji, która jest pierwszą i do tej pory jedyną tego typu w Polsce.

— Bez wątpienia jest to projekt, który wytycza nowe drogi na rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce — mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Inwestycja realizowana jest na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i spółką InterHealth Canada. Szpital powstaje na działce należącej do partnera publicznego, natomiast spółka, w ramach umowy PPP, zaprojektowała szpital i obecnie realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu spółka otworzy szpital i będzie świadczyła w nim usługi medyczne.

— InterHealth Canada ukończyła pierwszy etap budowy nowego szpitala. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a parkingi i infrastruktura drogowa są niemal gotowe do użytku. Rozpoczęto już także roboty związane z instalacjami wewnętrznymi. Planujemy uzyskać pozwolenie na użytkowanie za mniej niż rok, licząc od dziś — mówi dr Zahid Al Sabti, prezes InterHealth Canada.

Szpital powiatowy w Żywcu mieści się obecnie w ponad 100-letnim kompleksie. Po zakończeniu inwestycji ma zostać przeniesiony do nowych budynków.

— Nie będąc w stanie samodzielnie sfinansować tak ogromnej i kosztochłonnej inwestycji, powiat zdecydował o realizacji tego zadania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego — wyjaśnia Andrzej Kalata, starosta żywiecki.

W Polsce rynek PPP jest wciąż niewielki. W latach 2009–17 w całym kraju zostało zawartych i weszło w fazę realizacji 117 przedsięwzięć PPP o łącznej wartości nakładów inwestycyjnych lub świadczonych usług wynoszącej blisko 5,6 mld zł — wynika z raportu „Analiza rynku PPP”, opublikowanego przez Platformę Partnerstwa Publiczno- -Prywatnego. Wartość całego rynku zamówień publicznych w Polsce tylko w 2017 r. wynosiła 234,6 mld zł. Dotychczas, poza jednym przypadkiem (budową Sądu Rejonowego w Nowym Sączu) we wszystkich projektach PPP partnerem publicznym były samorządy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane