BGŻ: klapa emisji

Beata Tomaszkiewicz
01-07-2003, 00:00

Akcjonariusze Banku Gospodarki Żywnościowej nie zdecydowali o podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki. Zarząd nie składa jednak broni.

Banki zrzeszające, które dysponują ponad 30-proc. pakietem BGŻ, zablokowały wczoraj emisję akcji, która miała podwyższyć fundusze własne tej instytucji finansowej o 200-300 mln zł. Tymczasem zwiększenia kapitału BGŻ od 2002 r. domaga nadzór bankowy.

— Zarząd proponował emisję ponad 6 mln akcji. Spodziewaliśmy się pozyskać z niej około 250 mln zł. Akcjonariusze zgodzili się na emisję około 3 mln akcji. To jednak nie zaspokajałoby naszych potrzeb — mówi Jacek Bartkiewicz, prezes BGŻ.

Dodaje, że nie wiadomo, co w tej sytuacji zdecyduje Komisja Nadzoru Bankowego, która jutro chce się spotkać z zarządem BGŻ.

— Jeszcze w tym tygodniu zamierzamy złożyć wniosek o zwołanie NWZA. Będzie to czas negocjacji. Mamy nadzieję, że miesiąc, który mają udziałowcy do kolejnego walnego, pozwoli im na zastanowienie się nad tym, co chcą zrobić z własnym pakietem akcji BGŻ i nad strategią wobec banku — mówi Jacek Bartkiewicz.

Banki zrzeszające nie zdecydowały się na przegłosowanie tej emisji, bo wówczas ich udział w akcjonariacie spadłyby do około 20 proc. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że negocjują one odsprzedaż obecnego pakietu Leszkowi Czarneckiemu, znanemu inwestorowi.

Walne nie udzieliło też skwitowania Michałowi Machlejdowi, byłemu prezesowi BGŻ, oraz Robertowi Pydzikowi, eks-wiceprezesowi. Powodem jest prawdopodobnie stan, w jakim nowy zarząd przejął spółkę. Za ubiegły rok miała ona 339,2 mln zł straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGŻ: klapa emisji