BH: inflacja w marcu wyniesie 3,5 proc.

Marek Druś
opublikowano: 12-04-2002, 17:53

Jak podał NBP podaż pieniądza M3, spełniająca standardy EBC, spadła w marcu o 6,638 mld złotych, czyli o 2%, osiągając poziom 320,8 mld złotych, donoszą w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Od początku roku podaż pieniądza zmniejszyła się o 2,9%. Depozyty gospodarstw domowych wzrosły o 0,9% a wartość kredytów zwiększyła się o 0,94%. Obniżajca sie stopa wzrostu depozytów może być argumentem, wykorzystanym przez RPP, do nie obniżania stóp procentowych. Tymczasem depozyty przedsiębiorstw spadły aż o 7,7% podczas gdy wartość kredytów zmniejszyła się o 1,8%. W marcu zadłużenie netto instytucji rządowych spadło o ponad 9%, do poziomu 63,04 mld złotych.

W tej chwili trudno cokolwiek więcej powiedzieć o dzisiejszych danych. Ze względu na zmianę metodologii ich naliczania stały się one nieporównywalne z danymi wcześniej publikowanymi przez NBP.

Tymczasem w poniedziałek GUS opublikuje dane dotyczące poziomu marcowej inflacji. Oczekujemy, że utrzyma się ona na poziomie lutowym 3,5% r/r. Ministerstwo Finansów spodziewa się inflacji rzędu 3,3-3,4% w marcu. Nasza mniej optymistyczna prognoza wynika przede wszystkim z niepokojącej nas sytuacji na rynku paliw, gdzie w marcu ceny benzyny wzrosły o 5% wobec ich spadku o 3,4% w roku ubiegłym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: inflacja w marcu wyniesie 3,5 proc.