BHP Billiton przeznaczy na buy back 10 mld USD

opublikowano: 07-02-2007, 12:32

Wartość zadeklarowanego przez BHP Billiton programy skupu własnych akcji z giełdy zaskoczyła rynek. Jest bowiem ponad trzykrotnie wyższa od oczekiwanej przez analityków.

Wartość zadeklarowanego przez BHP Billiton programy skupu własnych akcji z giełdy zaskoczyła rynek. Jest bowiem ponad trzykrotnie wyższa od oczekiwanej przez analityków.

Największa spółka górnicza na świecie zamierza bowiem zwrócić swoim akcjonariuszom aż 10 mld USD. Może sobie pozwolić na ten gest, gdyż odnotowała rekordowe wyniki finansowe. W zakończonym w grudniu 2006 r. pierwszym półroczu, australijski gigant wypracował zysk netto wysokości 6,2 mld USD, o ponad 41 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2005 r. W tym czasie przychody ze sprzedaży wzrosły o 22 proc. do 22 mld USD. Tak spektakularny wzrost rentowności był w głównej mierze zasługą historycznie wysokich cen metali i ropy. Oprócz wykupu akcji, BHP Billiton ma dla udziałowców dodatkową premię w postaci dywidendy. Po podwyższeniu o 14 proc. sięgnie ona poziomu 20 centów na akcję.

Informacje zaowocowały najwyższym od ponad 4,5 roku dziennym wzrostem ceny akcji spółki na australijskiej giełdzie.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BHP Billiton przeznaczy na buy back 10 mld USD