BHW: inflacja wciąż pozostanie na niskim poziomie

27-03-2003, 19:04

Ceny żywności w I poł. marca wzrosły o 0,3% w porównaniu z II poł. lutego. Ten dwutygodniowy wzrost przekłada się na 0,4% m//m. Ceny warzyw wzrosły o 4.7% w porównani do II poł. lutego. Wzrost cen żywności w marcu jest niczym innym jak zjawiskiem czysto sezonowym. Sądzimy, że wzrost ten może być bardziej znaczący w II poł. miesiąca zważywszy na wyjątkowo niskie temperatury, które z pewnością przyczyniły się do wzrostu kosztów produkcji warzyw. Według nas inflacja w marcu wyniesie 0,5%. Na dzień dzisiejszy nie widzimy żadnych czynników zarówno ze strony popyty, jak i podaży, które mogą doprowadzić do wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach.

Czonek RPP Dariusz Rosati uważa, że rok 2008 to najbardziej realna data wejścia Polski do strefy euro. Wcześniej Rosati sądził, żebędzie to możliwe już w 2007 roku. Tymczasem w minister Kołodko uważa, że możliwe jest spełnienie kryteriów konwergencji już w 2006 roku, a więc możliwe jest aby od roku 2007 zostało przyjęte euro. Uważamy, że Polska nie będzie w stanie spełnić kryterium deficytu w roku 2006. Nasze wstępne szacunki oparte zresztą na i tak zbyt optymistycznych projekcjach ministra Kołodki wskazują, że deficyt sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA95 wyniesie w roku 2006 3,9% w relacji do PKB.

Zgodnie z naszymi oczkiwaniami, wiceminister finansów Ryszard Michalski zapowiedział, że Ministerstwo Finansów nie będzie dokonywać zakupu walut w celu spłaty odsetek od zadłużenia zagranicznego na rynku. W chwili obecnej złoty jest bardzo słaby i taki zakup nie byłby ekonomicznie uzasadniony. Nie wydaje się nam jednak aby wypowiedź Michalskiego była rodzajem interwencji słownej w obronie złotego. Stałoby to w sprzeczności z zapowiedzią zwiększenia emisji obligacji

denominowanych w euro. MinFin chce zwiększyć te emisje o 1 mld euro.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: inflacja wciąż pozostanie na niskim poziomie