BHW ma pomysł na długi Ecco

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 07-06-2001, 00:00

BHW ma pomysł na długi Ecco

Wierzyciele szczecińskiej firmy Ekko, producenta lodów, próbują odzyskać zainwestowane w spółkę środki. Jeden z nich — Bank Handlowy w Warszawie — stara się wprowadzić w życie kolejną już koncepcję konsolidacji producentów. Jeśli zgodzą się na nią pozostali wierzyciele, BHW spróbuje sprzedać Zielonej Budce aktywa Ekko.

Pod przewodnictwem Banku Handlowego w Warszawie wierzyciele spółki Ekko, która do niedawna produkowała lody w szczecińskiej fabryce, starają się odzyskać przynajmniej część pieniędzy. Do poniedziałku ma się wyjaśnić, czy koncepcja przygotowywana przez BHW została zaakceptowana przez trzech pozostałych największych wierzycieli. Wśród nich jest jeszcze jeden bank, firma leasingowa oraz dostawca linii produkcyjnych do fabryki Ekko.

Sezon dla wytrwałych

Bank Handlowy zamierza doprowadzić do sprzedaży aktywów Ekko warszawskiej firmie z branży — Zielonej Budce. Podobno spółka, jedna z najnowszych inwestycji funduszu Enterprise Investors, jest zainteresowana propozycją. Włodzimierz Słowikowski, prezes Zielonej Budki, na razie nie potwierdza jednak takich planów.

— Rozmawiamy z różnymi bankami na różne tematy. Nie jesteśmy jednak zainteresowani kupowaniem firmy Ekko — mówi Włodzimierz Słowikowski.

Zielona Budka nie musi zwiększać możliwości produkcyjnych — ma nową, wykorzystywaną najwyżej w połowie fabrykę w Mielcu. Poza tym część urządzeń produkcyjnych Ekko pracuje dla innej spółki — Augusto z Kalisza, która na licencji produkuje lody Ekko. Szczecińska spółka ma jednak do zaoferowania jeszcze znak handlowy oraz sieć dystrybucji. Firma dysponuje na terenie Polski 20-30 tys. zamrażarek.

— Nie twierdzę, że jeśli dostaniemy klarowną propozycję, to bez zapoznania się z nią wyrzucimy oferenta za drzwi. Jednak na przeprowadzanie takich inwestycji jest za późno, bo trwa sezon sprzedaży lodów. Marka Ekko jest słabsza od znaku Zielonej Budki, a EI jest zainteresowany rozwijaniem znaku warszawskiej firmy. Kupowanie kolejnej marki na tym etapie nie jest korzystne. Problem byłby także z lodówkami, bo nie są przygotowane do zagospodarowania przez inną firmę. To należało zrobić wiosną. Teraz prawdopodobnie zaczekamy do października i zobaczymy, kto przetrwa sezon — tłumaczy Ryszard Wojtkowski, partner w Enterprise Investors.

Tragiczna sytuacja

Sytuacja finansowa Ekko jest określana jako tragiczna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że suma długów firmy jest wyższa niż przychody ze sprzedaży w najlepszych latach działalności firmy. Wierzyciele nie chcą ogłaszać upadłości, bo to jeszcze bardziej obniży wartość pozostałego majątku. BHW za wszelką cenę stara się pozbyć kuli u nogi, jaką stał się kredyt wysokości kilku milionów dolarów udzielony szczecińskiej firmie. Handlowy już raz próbował połączyć krajowych producentów lodów — pracował nad fuzją Ekko, Augusto i Zielonej Budki. Do takiej powiększonej spółki miał wejść inwestor strategiczny. Podobno projektem było zainteresowane Nestle. Nic jednak z niego nie wyszło.

Dwie drogi: Pierwszy projekt konsolidacji nie powiódł się, bo Nestle chciało się zastanawiać pięć miesięcy, Ekko i Augusto samodzielnie zamierzały utworzyć spółkę, a ZB zdecydowała się na inwestora finansowego. Najdalej w ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy powiedzie się drugi pomysł BHW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BHW ma pomysł na długi Ecco