BHW: po raz pierwszy w historii MinFin odrzucił całą ofertę kupna obligacji

Przemek Barankiewicz
12-02-2003, 17:47

Dzisiejsza aukcja obligacji była prawdziwym testem dla rynku. Ministerstwo Finansów zaoferował obligacje 20-letnie stałym kuponie 5,75% na kwotę 1 mld złotych podczas gdy rynek widział wielkość popytu rzędu 700 mln złotych. Tymczasem inwestorzy zgłosili popyt na 953,9 mln złotych. Był to raczej niski poziom, choć biorąc pod uwagę nastroje na rynku, w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej, można było się tego spodziewać.

Brak zainteresowana ze strony inwestorów zagranicznych polskimi obligacjami powoduje, że rentowności wciąż rosną. Przykładowo, od początku lutego rentowność obligacji 5–letniej benchmarkowej PS0608 wzrosła aż o ponad 10 pb.

Rezultat aukcji przeszedł wszelkie oczekiwania rynku. Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Finansów zdecydowało się odrzucić całą ofertę kupna. Wydaje się, że Resort Finansów wziął pod uwagę fakt, iż wysoka awersja do ryzyka panująca wśród inwestorów zagranicznych trzyma ich z dala od rynku. Naszym zdaniem do momentu kiedy sytuacja geopolityczna nie poprawi się i nie nastąpi powrót inwestorów zagranicznych na nasz rynek Ministerstwo nie będzie skłonne zwiększać podaży obligacji. Nasuwa się jednak pytanie, jak długo Ministerstwo będzie mogło pozwolić sobie na redukowanie oferty sprzedaży. Biorąc pod uwagę potrzeby budżetu państwa wydaje się, iż sytuacja taka nie powinna potrwać długo.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / BHW: po raz pierwszy w historii MinFin odrzucił całą ofertę kupna obligacji