BHW: RPP nie ugnie się pod naciskiem rządu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 25-02-2002, 21:37

Przed zbliżającym sie spotkaniem RPP, rząd ponownie stara sie wywrzeć presje na Rade by ta zgodnie z jego życzeniem po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Według strategii rządu stopy procentowe powinny zostać obniżone o 500 pb do 2003 roku, co oznacza iz powinny one spaść jeszcze o 350 pb. Pomimo, ze wciąż uważamy, iz w przyszłości stopy powinny być jeszcze niższe, to powątpiewamy, by redukcja ta możliwa była aż w takiej skali. Liczymy, ze stopy procentowe zostaną w tym roku obniżone jeszcze nie więcej niż o 150 pb, jednak podczas lutowego posiedzenia Rada powstrzyma sie od jakiejkolwiek decyzji. W ten sposób może zostać jednak otworzona przysłowiowa „puszka Pandory”.

Dzisiaj rano, w wywiadzie dla radia ZET, premier Leszek Miller zasugerował, ze jeśli RPP nie obniży stop wówczas SLD skłonne jest poprzeć wniosek w sprawie zmiany ustawy o NBP, przez co niezależność RPP zostałaby ograniczona. Podstawowymi argumentami przemawiającymi za pozostawieniem stop na niezmienionych poziomach są: 1) niewyraźny, obraz inflacyjny oraz 2) obawy o budżet.

GUS opublikował styczniowe dane inflacyjne, które będą jednak rewidowane w marcu ze względu na zmianę wag w koszyku walutowym. Z tego samego powodu NBP nie może oszacować styczniowej inflacji bazowej. Jeśli chodzi o stronę fiskalna RPP jest zaniepokojona wyższym poziomem wydatków budżetowych w tym roku, wobec wcześniejszych obietnic, ze wydatki nie wzrosną więcej niż 1% powyżej inflacji oraz nowym sposobem planowania przyszłych deficytów budżetowych, zakładającym cykliczność deficytu budżetowego a nie stopniowa redukcje.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: RPP nie ugnie się pod naciskiem rządu