BHW: w tym roku najważniejsze referendum i zmiany w RPP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 02-01-2003, 19:39

Rozpoczął się nowy, ważny dla naszej gospodarki rok. Kluczowym wydarzeniem będzie zapewne referendum akcesyjne, zaplanowane na połowę roku oraz wybór nowych członków RPP. Oba te wydarzenia będą miały kluczowy wpływ na rynek finansowy.

A w gospodarce wydaje się, iż będzie to rok inwestycji (prognozujemy ich realny wzrost o 3,8% wobec spodziewanego spadku o 8% w 2002 roku), szczególnie po pozytywnym wyniku referendum. Jednocześnie spodziewamy się utrzymania konsumpcji i eksportu na obecnym poziomie. Prognozujemy bowiem wzrost konsumpcji o 3,2% (wobec 3,3% w 2002) oraz

wzrostu eksportu o 4,4% (wobec szacowanych 4,9% na 2002 roku).

Generalnie spodziewamy się ożywienia gospodarczego rzędu 2-3% PKB. Jeśli chodzi

o inflację, to nie liczymy na istotną zmianę jej średniorocznego poziomu (1,5% wobec prognozowanych 1,9% w 2002 roku), jednak szacujemy iż na koniec tego roku inflacja może wzrosnąć do 2,3% z około 1% w roku 2002.

Brak presji inflacyjnej wciąż będzie przemawiać za kolejnymi obniżkami stóp, choć ich częstotliwość nie będzie już na duża jak w ubiegłym roku. Spodziewamy się bowiem, że do czerwca RPP obniży stopę interwencyjną do 6% z obecnych 6,75% i będzie to koniec rozpoczętej w styczniu 2001 roku serii luzowania polityki monetarnej.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: w tym roku najważniejsze referendum i zmiany w RPP