BI, czyli krok w przyszłość

MK
opublikowano: 28-09-2011, 00:00

KOMENTARZ

RYSZARD SADOWSKI

prezes Solemis Group

Kiedy proponujemy menedżerom sięgnięcie po narzędzia Business Intelligence, często słyszymy: „A po co? Mamy przecież ERP”. Owszem, nowoczesne systemy ERP świetnie nadają się nie tylko do analityki czy raportowania, ale też czasem wspierają budżetowanie. Trzeba jednak pamiętać, że powstały w zupełnie innym celu. Stworzono je i zoptymalizowano jako systemy transakcyjne. W założeniu miały służyć przede wszystkim do rejestrowania zdarzeń gospodarczych. Systemy ERP automatyzują jedynie pewne rutynowe procesy i zdarzenia zachodzące w przedsiębiorstwie, ale nie wskazują nowych możliwości, nie wykonują zaawansowanego wnioskowania i nie formułują prognoz.

Tymczasem systemy BI pomagają przewidywać rozwój sytuacji, a tym samym wspomagają kierowników i zarządy firm w podejmowaniu decyzji biznesowych. Business Intelligence to krok dalej w stosunku do systemów ERP, bo pozwala spojrzeć na wyniki firmy w nowym świetle. Umie uchwycić związki między faktami, zdarzeniami, informacjami, które są czymś więcej niż prostą statystyką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy