BI przynosi wzrost możliwości firmy

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 14-06-2006, 00:00

Systemy BI usprawniają pracę przedsiębiorstwa, zapewniają lepszy dostęp do informacji i ułatwiają relacje z klientami. Dlatego ich znaczenie dla firm będzie rosło.

Coraz więcej działających na polskim rynku przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie systemów analityczno raportujących klasy business intelligence (BI), a specjaliści twierdzą, że ten trend będzie się utrzymywał. Przedsiębiorcy zrobią bowiem wszystko, żeby być bardziej konkurencyjnym niż rynkowi rywale.

— Rola systemów analitycznych będzie rosła ze względu na konieczność ciągłego monitorowania stanu funkcjonowania firmy i szybkiego podejmowania akcji korekcyjnych. Bez informacji przetworzonych z danych transakcyjnych nie będzie można podjąć słusznych decyzji, przez co firma może popaść w kłopoty. Na te powody nakłada się stale rosnąca ilość informacji — twierdzi Łukasz Łuczak, szef zespołu BI w polskim oddziale niemieckiego SAP.

Wartość firmy

Systemy BI zwiększają wartość przedsiębiorstwa, bo podnoszą jego wiarygodność, a także ułatwiają dostęp do istotnych informacji biznesowych.

— Wartość firmy wycenia się zwykle przez pryzmat obecnych i przyszłych wyników. Im lepiej można te wyniki zaplanować, tym bardziej wycena jest wiarygodna, a co za tym idzie — spółka zyskuje w oczach partnerów. Jeśli realizacja planów niekorzystnie odbiega od wcześniejszych prognoz, a spółka nie informuje o zagrożeniach z wyprzedzeniem, jej wartość może spaść z dnia na dzień nawet o kilkadziesiąt procent. Czasami nieodwracalnie — mówi Witold Kilijański, prezes spółki Controlling Systems, sprzedającej oprogramowanie BI.

Odróżnić się

Firmy budując prognozy rynkowe opierają się na wielu różnorodnych wskaźnikach opisujących prowadzoną działalność. Istotną rolę odgrywają wśród nich atrakcyjność poszczególnych grup klientów czy wartość majątku własnego. To sprawia, że obecnie nie wystarcza już znajomość zysku czy przychodów, ale także struktura tej kwoty. A jej poznanie umożliwia właśnie analiza za pomocą rozwiązań BI. Jednak takie systemy mają również wpływ na konkurencyjność firmy.

— Konkurować, odróżniać się od innych można rozmaitymi cechami — mogą to być niskie koszty, wyjątkowe pozycjonowanie produktów, sprawna sieć dystrybucyjna, ceniona marka, wydajne procesy technologiczne, doskonała obsługa klienta, jakość produktów i wiele innych. W dzisiejszych czasach, w „erze informacji” taką przewagą jest dostęp do posiadanych danych i możliwość szybkiego ich przetworzenia w informacje oraz udostępnienia wewnątrz organizacji — uważa Witold Kilijański.

Skuteczniejsze działanie

Wiemy już, że BI zwiększa wartość firmy, ale dlaczego tak się dzieje? Systemy BI usprawniają pracę w firmie.

— Najbardziej banalny ale też najczęstszy sposób zmiany oblicza firmy po wdrożeniu systemów BI jest związany z możliwością analizy danych bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji. Ta możliwość w dużym stopniu aktywizuje pracowników firmy do poszukiwania najbardziej skutecznych kanałów sprzedaży, najbardziej rentownych produktów, kosztów, które można zmniejszyć, itd. Wdrożenie narzędzi BI to wreszcie przerwanie niekończącego się łańcuszka zapotrzebowań na raport, którym działy IT i kontrolingu po prostu nie mogą sprostać — mówi Łukasz Wróbel, starszy konsultant w dziale business intelligence spółki Comarch.

Dzięki wdrożeniom lepsze i bardziej intensywne stają się relacje firma—klient. Zwiększony przypływ informacji zwiększa zaufanie po obu stronach.

— Nasze firmy coraz śmielej wchodzą na nowe rynki, coraz chętniej poszerzają swoją aktywność o nowe usługi czy produkty, co powoduje oczywiście przyrost informacji, ale często również konieczność budowy kolejnego systemu transakcyjnego. W końcu okazuje się, że aby zdobyć kompletną informację, wiążącą choćby naszych klientów ze sprzedażą, musimy dokonać dziesiątek cząstkowych operacji w wyniku których otrzymujemy dopiero właściwe zestawienie. To trwa, a przecież czas to pieniądz — opowiada Łukasz Wróbel.

Wraz z rozwojem działalności firmy muszą zmierzyć się z istną powodzią informacji. Jedni poradzą sobie z nią dzięki wrodzonym umiejętnościom, intuicji czy zwykłemu szczęściu, inni utoną w natłoku danych. Systemy BI pozwalają tego uniknąć. Dlatego ich znaczenie będzie rosło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / BI przynosi wzrost możliwości firmy