Biaglass: strajk jeszcze potrwa

Grzegorz Zięba
17-10-2002, 00:00

Nic nie wskazuje na to, by trwający od tygodnia strajk w Białostockiej Hucie Szkła Biaglass został szybko zakończony. Załoga nie chce się pogodzić ze zmianą zarządu i wycofaniem wniosku o upadłość firmy.

Załoga Huty Szkła Biaglass w Białymstoku od tygodnia prowadzi strajk, domagając się zmian w zarządzie spółki i ogłoszenia jej upadłości. Konflikt rozpoczął się 8 października, kiedy rada nadzorcza wybrała nowy zarząd. Załoga nie pogodziła się z tą decyzją. Pomoc w negocjacjach między stronami zadeklarował prezydent Białegostoku i wojewoda podlaski.

— Sytuacja w zakładzie jest bardzo niejasna. Powołuje się nowych prezesów, ale poprzedni nie zostają odwołani. Jest ich już pięciu — mówi Jan Popławski, przewodniczący ZZ Solidarność 80 w Biaglassie.

Według niego, w czerwcu próbowano odwołać prezesa Zdzisława Wójtkiewicza, który jednak pozostaje na zwolnieniu lekarskim. Wójtkiewicza zastąpił Roman Wołkowycki, którego zastępcą została Anna Wyszyńska. Odwołano ich w październiku, powołując na ich miejsce Marka Winiarskiego (prezesa) i drugą osobę, której nazwisko nie zostało ujawnione.

— Do firmy nie wpłynęły dokumenty w tej sprawie, więc nie możemy uznać, że nastąpiły zmiany — wyjaśnia Jan Popławski.

Przyznaje jednak, że odwołani dostali listownie wypowiedzenia.

Związki zarzuciły nowym prezesom wycofanie wniosku o upadłść, który został złożony w lipcu. Według Popławskiego, upadłość to szansa na uregulowanie sytuacji w firmie, której długi przekroczyły już 5,5 mln zł. Kapitał zakładowy firmy wynosi 2,8 mln zł.

— Uważamy, że wycofanie wniosku było przestępstwem. W ciągu najbliższych dni zamierzamy wnieść w tej sprawie doniesienie do prokuratury — mówi Jan Popławski.

Rada nadzorcza i prezesi unikają wypowiedzi na temat sytuacji w spółce.

— Będzie podane oficjalne stanowisko władz spółki — oświadczył tylko Ryszard Dudzisz, przewodniczący RN Biagalass.

Biaglass zatrudnia 400 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biaglass: strajk jeszcze potrwa