Czytasz dzięki

Białe domki w Andaluzji: pozostałość po epidemiach

  • DI
opublikowano: 03-06-2020, 22:00

Typowe dla położonej na południu Hiszpanii Andaluzji domy malowane na biało to efekt licznych epidemii, które przez wieki przetoczyły się przez ten region Półwyspu Iberyjskiego.

Potwierdzają to antropolodzi i historycy sztuki przypominając, że przed kilkoma stuleciami utrwalił się w południowej części kraju rytuał malowania mlekiem wapiennym domów, w których podczas epidemii dziesiątkujących miejscowe populacje umierali zainfekowani. Już w XVII w. podczas epidemii praktykowany był zwyczaj malowania roztworem wapna także grobów osób zmarłych wskutek zarazy. Masowe dezynfekowanie wapnem rozmaitych budynków w czasie epidemii tyfusu, żółtej febry czy dżumy przez lata przybrało formę rytuału społecznego.

W drugiej połowie XX w. wapno używane do malowania domów zastąpiła biała farba, a tylko w kilku gminach współczesnej Andaluzji przetrwał zwyczaj malowania domów i zabudowań gospodarczych w sposób taki sam, jak w poprzednich stuleciach, czyli przy użyciu wapna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane