Białe plamy na cyfrowej mapie Polski

MK
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Trzy pytania do…

... Elwiry Koszewskiej, regionalnego dyrektora sprzedaży w Cambium Networks

1 Komu w Polsce grozi wykluczenie cyfrowe?

Około 13 mln dorosłych Polaków nie ma podstawowych umiejętności potrzebnych do korzystania z internetu, a co gorsza — nie widzi potrzeby i korzyści z bycia on-line. Zdecydowana większość tych osób mieszka na wsi. Ale jest nadzieja — możliwość finansowania inwestycji z funduszy unijnych. Kraje europejskie kładą duży nacisk na rozwój społeczeństwa informacyjnego, stanowiącego podstawę gospodarki opartej na wiedzy. A Polska nie chce odstawać od swoich partnerów z UE.

2 Skąd brać pieniądze na „usieciowienie” polskiej wsi?

Eurofundusze są dostępne w ramach różnych inicjatyw. Jedną z nich jest Program Operacyjny — Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działanie 8.3 — Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu. Ponadto w ostatnim czasie określono nowe priorytety polityki rozwoju obszarów wiejskich. Wśród nich znalazło się tworzenie i zapewnienie dostępu do infrastruktury szerokopasmowego internetu. Na likwidację internetowych białych plam resort rolnictwa przeznaczył 60 mln euro. Dzięki nim dostęp do internetu uzyska ponad 2 mln osób. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w miejscowościach, które nie są wyposażone w infrastrukturę telekomunikacyjną, i na publiczne sieci telekomunikacyjne, umożliwiające dostęp do internetu. To naprawdę cieszy.

3 Technologie, brak infrastruktury, koszty… Co utrudnia wdrażanie internetu szerokopasmowego?

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej, z której wynika, że inwestycje powinny zwiększyć się w tym roku o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem 2011 — z 1,06 mld do 1,5 mld zł. Ale to ciągle za mało, by zlikwidować białe plamy na telekomunikacyjnej mapie Polski. Najwięcej inwestycji powinno mieć miejsce w na wschodzie Polski. Opóźniona o trzy lata ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, tzw. Megaustawa, również nie do końca spełnia pokładane w niej nadzieje na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu