Białek: podwyżki startują z niskiego pułapu

DI
opublikowano: 24-01-2011, 15:15

Zapytaliśmy głównego analityka CDM Pekao, kiedy zmiany stóp procentowych wpłyną na GPW.

Zmiany krótkoterminowych stóp procentowych z nieco ponad rocznym opóźnieniem wpływają na koniunkturę gospodarczą, która w dużej mierze determinuje zmiany cen akcji. Rozpoczęcie przez bank centralny zaostrzania polityki pieniężnej oznacza więc wyrok dla hossy na rynku akcji. Tak wynika z analizy zachowania indeksu WIG w przeszłości po pierwszej podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej po dłuższym okresie "bezczynności". Warto podkreślić, że wykonanie wyroku wydanego przez władze monetarne na rynek akcji odbywało się jednak z opóźnieniem wynoszącym od 3 do 8 miesięcy. Trzeba też przypomnieć, że poprzednio, na początku cyklu podwyżek stóp procentowych, były one znacznie wyżej niż obecnie.

Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao, już w środę poprowadzi bezpłatne szkolenie online dla czytelników pb.pl ,,Rynki finansowe a cykl koniunkturalny w gospodarce". Zapisz się>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane