Białoruś chce 25 proc. podwyżki opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy

opublikowano: 26-11-2020, 12:43

Białoruś zaproponowała zwiększenie o 25 proc. zwiększenie opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy do Europy, donosi Reuters powołując się na anonimowe źródła z branży naftowej.

Informatorzy agencji donoszą, że białoruska państwowa firma Belneftekhim poinformowała rosyjski Transneft o zamiarze podwyższenia opłaty tranzytowej za przesył ropy rurociągiem Przyjaźń o prawie 25 proc. od 1 stycznia 2021 roku. To dużo większa podwyżka niż spodziewano się w Moskwie, zwraca uwagę Reuters.

fot. Reuters - Forum
fot. Reuters - Forum

Agencja przypomina, że spór między Mińskiem i Moskwą dotyczący opłat za tranzyt ropy powodował w przeszłości nawet wstrzymanie jej dostaw na Białoruś. Tak stało się w styczniu. Białoruś odgrażała się wówczas, że zacznie sprowadzać ropę z innych krajów, m.in. przez Polskę. Obecnie raczej nie dojdzie do ostrego konfliktu z powodu wsparcia Rosji dla reżymu Aleksandra Łukaszenki wobec protestów przeciwko jego rządom, do których wciąż dochodzi na Białorusi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane