Białoruś chce wznowić rozmowy z MFW o kredycie

  • PAP
opublikowano: 01-10-2018, 09:51

Władze Białorusi liczą na wznowienie w 2020 roku przerwanych ponad rok temu negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o nowym kredycie – poinformował białoruski minister finansów Maksim Jermałowicz.

"Jest perspektywa nowego programu. Trzeba do tego wrócić w 2020 roku” – powiedział szef resortu finansów w wywiadzie opublikowanym przez rosyjskojęzyczny serwis agencji Reutera. Dodał, że w 2019 roku Białoruś jest w stanie spłacać dług zagraniczny bez tego kredytu.

Od 2015 roku Białoruś zabiegała u MFW o kredyt w wysokości 3 mld USD, jednak instytucja ta oczekiwała od Mińska podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w kierunku gospodarki rynkowej. Kluczowe postulaty to urealnienie opłat komunalnych, liberalizacja cen, restrukturyzacja zakładów państwowych i wprowadzenie ułatwień dla prywatnych przedsiębiorców.

Latem ubiegłego roku władze Białorusi poinformowały o wstrzymaniu negocjacji.

Kilka tygodni temu Jermałowicz powiedział, że na polecenie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki zrezygnowano z realizacji programu z MFW. Jak wyjaśnił, strony były zgodne co do planu reform, lecz terminy wskazane przez MFW były zbyt krótkie, a władze w Mińsku nie chcą - jak tłumaczono - "szoku dla społeczeństwa".

Poprzedni kredyt w wysokości 3,5 mld USD Białoruś otrzymała w latach 2009-2010 i już go spłaciła. Obecnie Mińsk stara się o 1 mld USD kredytu międzyrządowego od Rosji. Poza tym oczekuje wypłaty dwóch ostatnich transz (po 200 mln USD) kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu