Czytasz dzięki

Białoruś proponuje zbudowanie drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 07:45

Białoruś proponuje Rosji zwiększenie  tranzytu gazu i zbudowanie  drugiej nitki rurociągu Jamał - Europa  - podała agencja Itar-Tass, powołując się na rosyjskie źródła rządowe.

Białoruś proponuje Rosji zwiększenie  tranzytu gazu i zbudowanie  drugiej nitki rurociągu Jamał - Europa  - podała agencja Itar-Tass, powołując się na rosyjskie źródła rządowe.

    "Białoruś proponuje zwiększenie tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium do 100 mld metrów sześciennych do roku 2020 i zbudowanie drugiej nitki rurociągu Jamał - Europa" - poinformował agencję zachowujący anonimowość przedstawiciel rosyjskiego gabinetu.

    To samo źródło podało, że Rosja gotowa jest udzielić Białorusi kredytu w wysokości 146 mln dol. na pokrycie obecnych wydatków związanych ze wzrostem  ceny  gazu eksportowanego z Rosji.

    "Porozumienie w tej sprawie może zostać podpisane w czasie jednodniowej wizyty  w Mińsku premiera Rosji Michaiła Fradkowa, 6 września"  - poinformował  agencję Itar-Tass przedstawiciel rosyjskiego gabinetu.

    To samo źródło podało też, że Białoruś chciałaby uzyskać od Rosji kredyt w wysokości 9 mld rubli na podtrzymanie kursu waluty białoruskiej. "Byłoby to jednak  bezcelowe pod wzgledem ekonomicznym, w związku z mającą nastąpić integracją walutową" - ocenił informator rosyjskiej agencji.

    Zaznaczył on, że "grupa robocza na wysokim szczeblu kontynuuje przeprowadzanie korekty  planu wspólnych działań mających doprowadzić do wprowadzenia jednolitego rubla, jednakże raczej trudno jest mówić w tej chwili o jego wprowadzeniu w 2006 roku".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane